Advert

Advert
Karaaslan’dan “cinsel istismar” açıklaması
Karaaslan’dan “cinsel istismar” açıklaması
Ak Parti’nin TBMM’de “cinsel istismar” suçuyla ilgili verdiği önergeyle ilgili kamuoyunda yaşanan tartışmalarla ilgili Ak Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan yazılı bir açıklama yaptı.

Ak Parti tarafından verilen önergenin TBMM’de 182 oyla kabul edilmesinin ardından yasaya tepk gösterilmiş, Gölbaşı’nda da parti ilçe başkanlarından ve sivil toplum örgütlerinden düzenlemeye yönelik eleştiriler gelmişti.

Ak Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan ise yasanın maksatlı olarak yanlış aktarıldığını ifade ederek, düzenlemeye ilişkin tüm detayları içinde barındıran bir açıklama yaptı.

Karaaslan’ın yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Malumunuz olduğu üzere partimizin TBMM Genel Kurulu’nda CMK’da değişiklik içeren kanun tasarısının görüşmelerinde, “cinsel istismar” suçuyla ilgili verdiği önergenin kabul edilmesi kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Önerge, cinsel istismar suçu ile ilgili yaptırımlara ilişkin düzenlemede değişiklik yapıyor. Buna göre, 16 Kasım 2016’ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla fail evlenmiş ise faile verilecek ceza ile ilgili hükmün açıklanması geri bırakılacak eğer hüküm verilmişse cezanın infazı ertelenecek.

Düzenleme, cinsel istismarda bulunan ancak daha sonra mağdurla evlenen tüm faillerin bu kapsama gireceği anlamına gelmiyor. Söz konusu önergeye göre, suç; cebir, tehdit, hile ile gerçekleştirilmiş ise, tecavüz etmiş ise fail, mağdurla evlense bile mevcut kanun hükümlerine göre cezasını çekiyor.

Mevcut kanunda, önergedeki düzenlemeyle ilgili olan yaptırım, “Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” şeklinde.

Partimizin bu düzenlemeyi getirme gerekçesini, “aileleri ve kendi rızalarıyla evlenmiş, mutlu bir hayat kurmuş, çocukları olmuş; ancak yıllar sonra ‘cinsel istismar’ suçu nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya kalmış, mağdur binlerce kişi olduğu” şeklinde özetleyebiliriz.

Muhalefet ise bu düzenlemeye, “af” niteliği taşıması, “özendirici olması”, “daha fazla mağduriyet yaratacağı”, “yaş sınırı ayrıntısı olmaması” gibi iddialarla karşı çıkıyor ve önergenin üzerinde yeterince tartışılmadan yasal değişikliğe gidildiğini savunuyor. Öte yandan çeşitli medya organlarında ise durum çok farklı bir biçimde, maksatlı bir şekilde insanlara yanlış aktarılıyor, önerge çarpıtılıyor. Düzenleme ile tecavüzcü ile mağdurun evlendirilmesi gibi bir durumun yasallaştırıldığı ve dolaylı olarak “tecavüzün meşrulaştırıldığı” ortaya atılıyor. Böyle bir durum asla söz konusu değildir. Yapılan yayınlar yalnızca iktidarımızı karalamaya ve vatandaşı aldatmaya yönelik bir saldırıdır. Belli bir kesimin bu tür yayınlarla neyi amaçladıklarını bilmekteyiz, bu tür karalamalara alışkınız. Ancak önergenin içeriğini henüz kavrayamamış ve bu çarpıtma furyasının etkisinde kalan vatandaşlarımıza, düzenlemeye ilişkin detayları açıklamak bizim görevimiz.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, önerge asla ve asla tecavüzcüleri kapsamamaktadır.

Düzenlemeyi madde madde şu şekilde açıklayabiliriz:

Birincisi bu yasa Türkiye’de yaşı tutmayan ve erken yaşta evlenen çiftler için çıkarıldı. Yaşı tutmadan evlenen çiftler “tecavüz” suçu ile yargılanabiliyor. Sonuçta aile dağılıyor ve çocuklar mağdur oluyor. Şu an Türkiye’de bu durumda olan 3 bin kişi var. Yasa, bu mağduriyetin giderilmesine yöneliktir.

İkincisi ve en önemlisi şudur ki, bu düzenleme asla tecavüzcüleri kapsamamaktadır. Evlenmiş ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacak bir yasadır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler yani tecavüzcüler ve çocuk istismarcıları bu düzenlemeden yararlanamaz. Kısacası düzenlemede, tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir.

Diğer önemli konu, yasanın çocuk istismarının önünü açtığına dair ortaya atılan ahlaksızca iddialardır. Bu önerge, 18 yaş altı yaşanan evliliklerde, baba hapiste olduğu için yaşanan mağduriyetin giderilmesine yöneliktir. Düzenleme kesinlikle zorla istismar, alıkoyma, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları kapsamamaktadır. Yanlış olsa bile bir evlilik akdi vardır.

Ayrıca yasa geçici olup yalnızca 16.11.2016 tarihine kadarki olayları kapsamaktadır. Bu tarihten sonra yaşanacak olayları kapsamamaktadır. Yani dolaylı olarak 18 yaş altı evliliklerin bu tarihten itibaren önü kapatılmaktadır.

Son olarak şunu da eklemek istiyorum ki, bu geçici madde hazırlanırken yalnızca Ak Parti milletvekilleri değil, CHP milletvekilleri de desteklerini ortaya koymuşlardır. Bu kişiler arasında CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burc u Köksal da bulunmaktadır. Seçim dönemlerinde de CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, bu mağduriyetlerin giderilmesi için çalışacağını birçok kez ifade etmiştir.”

Kaynak

ETİKETLER
Ak Parti Ankara Gölbaşı ilçe başkanı Osman Karaslan cinsel istismar açıklama tecavüz yasa önerge düzenleme
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert