Advert

Âşıkların dilinden 15 Temmuz

Gölbaşı’nda 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları ve demokrasi mücadelesini hatırlatmak için Gölbaşı Belediyesi tarafından halk ozanlarının katıldığı “Âşıkların dilinden 15 Temmuz” programı düzenlendi.

Âşıkların dilinden 15 Temmuz
Âşıkların dilinden 15 Temmuz Nisa Sayar

Gölbaşı Belediyesi tarafından “Âşıkların dilinden 15 Temmuz” etkinliği yapılarak halk ozanlarının gözünden 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi anlatıldı.

Açılış konuşmasını yapan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, şöyle konuştu: “15 Temmuz’da Gölbaşı olarak büyük mücadele verdik. Gölbaşı’ndaki kardeşlerimiz, 15 Temmuz’un karanlık gecesinin aydınlığa çevirilmesinde büyük rol oynadılar. Gerek Külliye’de gerek Genel Kurmay’da gerekse Özel Harekat Daire Başkanlığı ve TÜRKSAT’da canlarını feda ettiler. Canlı kalkan olma pahasına, vatanı, milleti, özgürlüğüne ve milli egemenliğine sahip çıkmak için var gücüyle çalışan Gölbaşı’nın çok değerli hemşehrileri; ben böyle vefakar insanlarımızın olduğu bir bölgenin belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Bizlerin içinden çıkan, Anadolu’muzun kültürünü en iyi şekilde yansıtan, gönülden söyleyen çok kıymetli aşıklarımızın ve şairlerimizin bulunduğu bu gecede, Gölbaşı’nın kalbinden geçenleri sözleriyle, bağlamalarıyla, sazlarıyla bize aktaracak kardeşlerimize ve abilerimize teşekkür ediyorum. Dilerim bir daha ülkemizde ve tüm İslam aleminde bu tür hainlikler yaşanmaz. Son olarak, 15 Temmuz’da göstermiş olduğunuz o büyük başarıdan dolayı bir kez daha hepinize teşekkür ediyorum.”

Etkinlikte konuk olarak bulunan Erzurum yöresi Âşıkları İhsan Yavuzer ve Rahim Sağlam, Gümüşhane yöresi Âşığı Kul Nuri türküler söyleyerek ve atışmalar yaparak 15 Temmuz gecesini anlattılar. “15 Temmuz Gölbaşı’nda” ayağıyla başlatılan karşılıklı atışmalarla darbe girişiminin olduğu gece Gölbaşı’nda yaşananlar türkülere döküldü.

Ayrıca Şair Zekiye Çomaklı da etkinlikte kendi yazdığı 15 Temmuz demokrasi mücadelesini anlatan şiirlerini okudu.

Kaynak

Ankara Gölbaşı 15 Temmuz aşıklar türküler Kul Nuri İhsan Yavuzer Rahim Sağlam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı