Advert

Advert
Abdurrahmanoğlu: BBP ve Alperenler olduğu müddetçe “Tecavüz Meşrulaştırılamaz”
Abdurrahmanoğlu: BBP ve Alperenler olduğu müddetçe “Tecavüz Meşrulaştırılamaz”
Ak Parti tarafından mecliste verilen cinsel istismar önergesine kamuoyunda tepkiler yağmaya devam ediyor.
Advert

Ak Parti tarafından geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu'nda cinsel istismar suçunda yargılamaya ilişkin olarak bir önerge getirildi. Önergeye göre, “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılıyor” ve hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesine karar veriliyor. Evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde fail hakkındaki hüküm tekrar uygulanıyor.

Önerge, Ak Partili 182 vekilin oyuyla kabul edildi. Ancak yasayı “Tecavüzün Meşrulaştırılması” olarak yorumlayan binlerce kişi sosyal medya üzerinden yasayı eleştirdi. Yalnızca vatandaşlar değil muhalefet partileri, kadın dernekleri ve hukukçular da yasaya karşı çıkarak yasanın kabul edilebilir olmadığını bildirdi.

Yasaya yönelik tepkiler Gölbaşı’nda da sürüyor. BBP Gölbaşı İlçe Başkanı Özcan Abdurrahmanoğlu konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak “Hazmeden mideye afiyet olsun. Bu skandal önergeye evet diyerek size oy veren mütedeyyin mümin insanlara ihanettir” dedi.

Yasayı yapan siyasileri kınayan Abdurrahmanoğlu “Cinsel istismar suçuna kısmi af getirme çabasında olan başta Adaletsizlik Bakanı Bekir Bozdağ olmak üzere bu tasarıya evet oyu vererek destek olan 182 Ak Parti milletvekilini şiddetle kınıyorum. Önce tecavüzcülere idam diye nutuk atıp sonra da mağduru tecavüzcüsüyle evlendirmek için kanun çıkarmak öğlen perhizdeyim deyip akşam lahana turşusu yemek olmuyor mu? Yerin altında şehitler üstünde BBP ve Alperenler olduğu müddetçe TECAVÜZ MEŞRULAŞTIRILAMAZ. Toplumun tüm kesimlerini, bunların başında siyasi parti temsilcilerini, sivil toplum kuruşlarını mide bulandırıcı skandal önergeye ve her türlü şiddete, kadına ve çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddete karşı tek yürek olmaya çağırıyorum. Tecvüzcülere, teröristlere, vatan hainlerine af değil, idam gerek” ifadeleriyle önergeyi eleştirdi.

Kaynak

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı tecavüz cinsel istismar önerge Ak Parti BBP Özcan Abdurrahmanoğlu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert