Advert
Ulusal
Giriş Tarihi : 05-11-2016 20:09   Güncelleme : 05-11-2016 20:09

MHP Yerel Gündem Değerlendirme Toplantısı

MHP Ankara İl Başkanlığınca "Ankara Yerel Gündem Geleneksel Değerlendirme Toplantısı" partinin il başkanlığı yöneticileri ve davetlilerin katılımıyla bir otelde düzenlendi.

MHP Yerel Gündem Değerlendirme Toplantısı

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Ankara'nın ve Ankaralıların yaşadığı sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yaşam memnuniyetinin mutluluğun ölçüsü olduğunu ifade eden Çetinkaya, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2015'te Türkiye geneli için hazırladığı raporun Ankara için olumsuz olduğunu savundu.

"Başkentimiz, yaşam memnuniyetinde 64'ncü.Yaşam Memnuniyeti Kriterleri baz alınarak yapılan yaşam endeksi sıralamasına 81 il arasında 17'nci sırada yer almaktadır. Yine bu araştırmada, Ankaralıların yüzde 56'sı mutlu olduğunu ifade ederken, yüzde 51,3'ünün sosyal hayatından memnun olmadığını ifade etmesi dikkat çekicidir" ifadelerini kullanan Çetinkaya, Ankaralıların genel anlamda mutsuz olduğunu öne sürdü.

Çetinkaya şu şekilde konuştu:

“Antidepresan ilaç kullanımı şehrimizde her yıl büyük oranlarda artış göstermektedir. Bizatihi ecza depolarındaki yıllık ilaç satış bilançoları üzerinde yaptığımız araştırmada 14 kalem ilacın satışındaki artış korkutucu düzeydedir.

Ankara’da 2012’de 38 bin 534 kutu antidepresan ilaç satışı gerçekleşirken, bu rakam 2015’te 95 bin 201 kutuya ulaşmıştır. Yani 4 yıllık bir süre içerisinde yüzde 100’ü aşan bir antidepresan ilaç kullanımı gerçekleştirilmiştir. İnsanlarımızın ruhsal sağlığındaki durumun özetini bu rakamlar apaçık ortaya koymaktadır.”

- AVM'si en çok il Ankara

Ankara'nın yaşam alanlarının, rezidans, plaza, alışveriş merkezleri gibi üçü bir arada kümelenmiş merkezlere dönüştüğünü söyleyen Çetinkaya, "Bin kişi başına düşen alışveriş merkezi (AVM) alanında 284 metrekare ile Ankara, AVM'si en çok iller arasında birinci sırayı almaktadır. Ülkemizdeki AVM sayısı Avrupa, Kuzey Amerika ve dünya ortalamasının üzerindedir." dedi.

Ankara'nın ulaşım sorununa da değinen Çetinkaya, toplu taşımada raylı sistemin yaygınlaşmadan ve niteliği artırılmadan, konforlu ulaşımın sağlanamayacağını söyledi.

Çetinkaya, 2014'te yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Yasasının Ankaralılara yük getirdiğini savunarak, Büyükşehir Yasası kapsamında köylerin köy kalmaya devam ederken, mahalle muamelesi gördüğünü savundu.

Çetinkaya “Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekilimiz Sayın Ramazan Şimşek Bey’in Büyükşehir Belediye Yasasıyla ilgili gerçekleştirdiği önemli bir çalışmaya da dikkatinizi çekmek istiyorum. Ankara’nın dört uç noktasındaki köyden mahalleye dönüşen bölgelerde görüşmeler neticesinde elde edilen veriler,  Büyükşehir Yasası’nın insanlarımızda bir travma nedeni olduğunu ortaya koymaktadır. 2014 yılında yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Yasası kapsamında köyler köy kalmaya devam ederken, mahalle muamelesi gördüğü gerçeği ile de karşı karşıyayız. Yasanın tartışıldığı dönemlerde özellikle eleştirilen Büyükşehir Belediyelerinin uzak mesafelere hizmet götürme açısından yeterli olamayacağı, bunun halkı mağdur edeceği yolundaki kaygılar ne yazık ki gerçeğe dönüşmüş bulunmaktadır. Bunun neticesinde mahalleli kimliğinin yapıştırıldığı köylünün kafasının karıştığı, ulaşım, sağlık, eğitim gibi hizmetlerde sorunlar yaşandığı, uzak mesafelere hizmet götürmede yetersizliğin görüldüğü, hayvancılığın yapılamadığı ve birçok keşmekeşin içine köylülerimizin savrulduğu yerinde görülmüştür. Vaat edildiği gibi köylere mahalle düzeyinde hizmet götürüleceği iddiası gerçeklik kazanamadı.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek’in Ankara’nın doğu, batı, kuzey ve güneyde yer alan ilçelerinde yer alan köylere giderek vatandaşlarla birebir temasta bulunduğu röportajlardan oluşan ve köylünün 6360 sayılı yasayı istemediğini, tekrar köy statüsüne kavuşmak istediklerini ortaya koyan çalışma ise salondaki davetliler tarafından alkışlanarak tebrik edildi.

Kaynak

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA