Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 21-10-2016 14:58   Güncelleme : 22-10-2016 00:35

Ahmet Gündoğdu: “Tayyip Erdoğan fiili olarak zaten başkandır”

Çorumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Ak Parti Ankara Milletvekil Fatih Şahin’in genel başkan yardımcılığı görevine getirilmesi nedeniyle yemek verildi.

Ahmet Gündoğdu: “Tayyip Erdoğan fiili olarak zaten başkandır”

Çorumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Ak Parti Ankara Milletvekil Fatih Şahin’in genel başkan yardımcılığı görevine getirilmesi üzerine kutlama amaçlı bir yemek organizasyonu yapıldı.

Ak Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan öncülüğünde organize edilen yemeğe iç anadolu bölgesinin farklı illerinden milletvekilleri katıldı. Milletvekilleri yeni görevinden dolayı Fatih Şahin'i tebrik ettiler.

Düzenlenen yemekte basın mensuplarına konuşan Ak Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu başkanlık sistemi ve yeni anayasa konuları hakkında konuştu.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN OLMASAYDI BU DARBE PÜSKÜRTÜLEMEZDİ

Devet Bahçeli’nin referandum sinyalleri verdiğini ifade eden Gündoğdu “15 Temmuz gecesi milletin yazdığı bir destan var. Bu destanın ortaya çıkardığı en önemli gerçek, hangi siyasi partiye oy vermiş olursa olsun bu ülkenin en az yüzde 90’ının desteğiyle, Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı bu darbe püskürtülemezdi. Kim bu Recep Tayyip Erdoğan? Cumhurbaşkanı. Darbe o olmadığında püskürtülemeyen bu tablo Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin adını koyma adına ortaya çıkardığı, yeniden tartışmaya açtığı bu konu çok önemli bir konu. Hem parlamenter sisteme inanıp hem de fiili durumun anayasayla bütünleşmesi adına ve milletin söyleyeceği söze önem verelim demesi çok önemli bir tespit, önemli bir çıkış. Öteden beri benim söylediğim bir şey var. 90 küsür yıllık cumhuriyet tarihi yolculuğumuzda, demokrasi yolculuğumuzda Mustafa Kemal Atatürk’ün, İnönü’nün partili cumhurbaşkanlığı sıfatını kullanarak siyaset yapmış olması, tek parti iktidarlarında Türkiye’nin daha ileriye gitmiş olması, son dönemde bile istikrara rağmen hükümet olmanın başkanlık sistemiyle kıyaslanmayacak biçimde çok fazla olması. Ne demek istiyorum? Amerika’da 200 yıllık bir tarihte 44. ya da 45. hükümet. Bizde 93 yılda 70’e yaklaşmış hükümet sayısı. Yani istikrarsızlığın boyutu” diyerek Türkiye’deki parlamenter sistemin istikrarsızlığından söz etti.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ZATEN BAŞKAN

Başkanlık sisteminin fiili olarak mevcutta var olduğunu söyleyen Gündoğdu “Benim özellikle altını çizdiğim bir şey var ki. Cumhurbaşkanını halkın doğrudan seçtiği 2014 Ağustos’undan beri cumhurbaşkanı fiili olarak zaten başkandır. 61 Anayasası’nda parlamenter sistem ön planda cumhurbaşkanının 3-4 maddelik göstermelik yetkisi varken, 82 Anayasası'nda Kenan Paşa hem kendisine hem cumhurbaşkanlığı tanımına yüzde yüz yetkili ama sorumluluğu olmayan bir cumhurbaşkanlığı tanımı yapmış. Buraya baktığımızda başkomutan, devletin başı, cumhurun başı, denetlemenin başı, hükümeti kuran, lav eden bütün yetkileri var ama sorumluluk yok. 2014'te halk doğrudan cumhurbaşkanını seçti ve halkın yüzde 52 oyla seçtiği, dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan diyor ki ben sorumluluk da üstlenmek istiyorum” diye konuştu.

DARBECİNİN CENAZESİNE GİTMİYORSUNUZ, YAPTIĞI ANAYASAYI KUTSUYORSUNUZ

Ana muhalefet partisine yüklenen Gündoğdu “Recep Tayyip Erdoğan’ın yetki sorunu var mı? Yok. Bu yetkiyi Ak Parti hükümeti mi verdi? Hayır, 12 Eylül Anayasası. Şimdi başkanlık sistemi deyince ana muhalefet başta olmak üzere belli kesimler hop oturup hop kalkıyor. Ey ana muhalefet, Kenan Paşa vefat ettiğinde darbecinin cenazesine gitmeyiz dediniz, gitmediniz, doğru bir yaklaşımdı. Darbecinin cenazesine gitmiyorsunuz da darbecinin yazdığı anayasayı niye kutsuyorsunuz” dedi.

12 Eylül anayasasının çağdışı bir anayasa olduğunu ve değişmesi gerektiğini belirten Gündoğdu “Bu sorunu ister Devlet Bahçeli’nin deyimiyle millete soralım, millet ne derse o olsun diyelim. Parlamenter sisteme inanan bir muhalefet partisi genel başkanının teklifi boyutuyla bu çok önemli. Ben katılmıyorum ama ortada da bir fiili durum var, bunu millete soralım, millet karar versin. Ben de Ak Parti milletvekili olarak diyorum ki, Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi yaşadığı şey fiili başkanın darbecilerin anasını ağlatmaya öncülük etmesidir. Bu zamana kadar her darbe olduğunda şapkasını alıp giden lider anlayışlı varken şimdi darbecilere pabucunu ters giydiren, darbecilere darbe yapan bir lidere sahibiz. Bunu niye söylüyorum altını çizerek, her başkanlık sistemi dediğimizde siz Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan mı yapmak istiyorsunuz deniliyor. Hayır kardeşim, Recep Tayyip Erdoğan zaten başkan. Bir anayasa fiili durumun gerisinde kalmaz, bu çağdışı bir anayasadır. Anayasa çağı kucaklayan anayasa olmalıdır. Biz darbecilerin yazdığı metne kutsallık atfederek nereye kadar gideceğiz. Onun için yasama, yürütme, yargı kuvvetler ayrılığı ilkesinde yürütmede çift başlılığı sona erdirmek ve Türkiye’yi bölgede ve dünyada daha etkin kılmak için başkanlık sistemine geçmemiz lazım. Eski Türkiye bitmiştir ey muhalefet, bunu görün. IMF’ye mahkum Türkiye geride kalmıştır. Darbe olursa tankları gören millet kaçar denilen hikayeler çöpe atılmıştır. Bu millet reisiyle hikayesini, destanını yazmıştır” şeklinde konuştu.

Batı ülkelerinin ve ABD’nin demokrasi ile övündüklerini ancak demokratik sisteme ihanet ettiklerini vurgulayan Gündoğdu “Amerika ve Avrupa demokrasinin kitabını yazmakla övünüyor. Onlar o yazdıkları kitaba ihanet ettiler. Demokrasiye sırtlarını döndüler. Biz ise demokrasinin destanını yazıyoruz. Bu destana uygun bir anayasaya kavuşmamız lazım. Bu anayasada da mutlaka başkanlık sisteminin olması lazım. Bu başkanın Recep Tayyip Erdoğan olması çok yakışıyor, zaten başkan. Ama Recep Tayyip Erdoğan da bir fanidir. Recep Tayyip Erdoğan’ı 15 Temmuz gecesi kurtarıcı görüp de şimdi gitsin diyenlere bir şey hatırlatıyorum, yeniden darbe girişimi olduğunda dik duracak Recep Tayyip Erdoğan’dan başka lideriniz yok. Recep Tayyip Erdoğan’ın da kıymetini bilin. Ne demek istiyorum, Recep Tayyip Erdoğan kızgınlığınız ülkeye, vatana ve bu milletin geleceğine zarar vermesin, Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye kattığı katma değeri görün ve kıymetini bilin diyorum” dedi.

 

Kaynak

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA