Advert

Advert
KAI Federasyonu’ndan aşure günü
KAI Federasyonu’ndan aşure günü
KAI (Kars-Ardahan-Iğdır) Federasyonu Muharrem ayı vesilesiyle aşure günü düzenledi.

Yurdun dört bir yanında Muharrem ayı nedeniyle aşure günü düzenlenirken KAI Federasyonu’da bu mübarek günü unutmadı. Gölbaşı KAI Derneği’nde yapılan aşure gününe Kars, Ardahan ve Iğdırlı hemşehrilerin yanı sıra çok sayıda Gölbaşılı vatandaş katıldı.

Aşure dağıtım etkinliğine katılan KAI Federasyonu Başkanı Erdoğan Yıldırım burada yaptığı konuşmada Muharrem ayının manevi önemine dikkat çekti.

Yıldırım “Muharrem ayımızın milletimize, ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Muharrem ayı yüce Rabbimizin zikrettiği gibi “benim ayım” der, onun ayıdır. Muharrem ayı birlik ve beraberlik ayıdır, bereket ayıdır. Bu bir gelenek değil, aslında o ayın faziletini hep beraber yaşamamız için gerçekleştirilen günlerimizdir. Muharrem ayı içinde tutulan oruçlar vardır. Tutulan oruçları da Allah kabul etsin. Şunu her zaman zikretmek istiyoruz. İslam dininin çok güzel günleri ve bayramları vardır” şeklinde konuştu.

Yeni nesilin aşure gibi dini ve kültürel birikimlerimiz hakkında bilgi sahibi olmadığını ve onlara bu birikimi aktarmamız gerektiğini ifade eden Yıldırım “Biz bugün Kızılay’da Kars-Ardahan-Iğdır Federasyonu olarak bir aşure programı yaptık. Aşure ikramında bulunduk. Gençlerimiz, çocuklarımız aşurenin henüz daha ne olduğunu kavramış değil. Onun için bunları en iyi şekilde aktarmamız lazım. Kızılay’da anne çocuk el ele dolaşırken biz orada aşure ikram ediyoruz. Dedik ki buyrun aşure alın. Kadın bir an duraksadı. Çocuk dedi ki ‘anne ne yapıyorlar bunlar’. Annesi ‘oğlum aşure dağıtıyorlar’ dedi. Çocuk ‘aşure ne anne’ dedi. Dedik ki gelin hem size hem çocuğunuza aşure ikram edelim. Aşure ikram ettik ve bu kültürü biz orada aktarmış olduk” diye konuştu.

Ayrıca Erdoğan Yıldırım, 15 Temmuz sonrası ortaya çıkan birlik ve beraberliğin devam etmesi gerektiğini bildirerek “Ülkenin birlik ve bekası çok önemli. Ama bizim de bu manevi hassasiyetlerimizi öne çıkararak sahip çıkmamız gerekiyor. Nasıl ki yabancılar Noel gibi günleri ön plana çıkararak ticari düşünüyorlarsa biz de burada manevi değerlerimizi düşünüp bu organizasyonlarımızı hep yapmamız gerekiyor. Bu konuda federasyonlara, derneklere, kurum ve kuruluşlara çok iş düşüyor. 15 Temmuz yaşandı. Allah bir daha bu ülkeye yaşatmasın. Birlik ve beraberlik ortaya çıktı. Herkes ülkesine sahip çıktı. Başka Türkiye yok, onun için bizim geleceğimizi teminat altına almamız lazım.” dedi.

Erdoğan Yıldırım aşurenin kabul olmasını dilerken Muharrem ayının mübarek olmasını temennie etti.

Kaynak

 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Erdoğan Yıldırım KAI federasyonu aşure Muharrem ayı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert