Advert

Advert
15 Temmuz’da en çok şehit veren ilçe
15 Temmuz’da en çok şehit veren ilçe
15 Temmuz gecesi Türkiye’de en çok şehit veren ilçe olan Gölbaşı’nın “gazilik” ünvanı almasını isteyen Gölbaşı halkı kamuoyu oluşturmaya başladı.

Bilindiği üzere 15 Temmuz 2016 gecesi Fetullahçı Terör Örgütü tarafından ülkemize karşı hain bir darbe girişimi düzenlenmiştir. Ancak milletimiz tarihi boyunca olduğu gibi yine ve yeniden vatanına sahip çıkma iradesini göstermiş; 240 şehit vererek, ikinci bir Kurtuluş Savaşı mücadelesi yaşayarak bayrağını teslim etmemiştir.

O gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sokağa çıkın” talimatıyla meydanlara inen halk vatanını terör örgütlerinin eline bırakmamış, tankların karşısında durmuş, günlerce gecelerce “demokrasi nöbeti” tutmuştur.

15 Temmuz gecesi sokağa inen ilçelerden biri de Gölbaşı olmuştur. 56 şehit veren Gölbaşı.. Özel Harekat Daire Başkanlığı’na, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na, TÜRKSAT’a, ASELSAN’a  ve daha birçok kritik öneme sahip kuruma ev sahipliği yapan Gölbaşı o gece ikinci bir İstiklal Savaşı vermiştir.

Ancak 15 Temmuz’dan sonraki süreçte Gölbaşı her zaman olduğu gibi unutulmuş, bir kenara atılmış ve gereken hassasiyet gösterilmemiştir. Bürokratıyla, polisiyle, askeriyle, kadınıyla, çocuğuyla, tüm halkıyla.. Hiçbir zaman dik duruşundan taviz vermemiştir Gölbaşı. 15 Temmuz gecesini ve darbe girişimini, verdiği 56 şehidi hiçbir zaman bilboard’larda afişe ettirmemiştir.

Gelinen noktada ise Ankara’nın bir diğer ilçesi Kazan’a 15 Temmuz gecesi gösterdikleri duruştan dolayı “Kahraman” ünvanı verilmiştir.

Bunun üzerine Gölbaşı ilk defa ayağa kalktı ve sesini yükseltti. “O gece bir mücadele verildiyse, başkentidir Gölbaşı” dedi. “O gece tanklara karşı yüründüyse, bayrak taşıdı Gölbaşı” dedi. “Bizlere üzey evlat muamelesi yapmayın!” dedi.

Gölbaşı halkı ve siyasileri, sivil toplum kuruluşları Gölbaşı’na “gazilik” ünvanı verilmesi doğrultusunda harekete geçti. Sosyal medya üzerinden başlatılan kampanyaya Gölbaşı halkından büyük destek geldi. Ayrıca Ak Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Osman Karaaslan, yine sosyal medya üzerinden “Gölbaşımız 15 Temmuz’da büyük kahramanlık örneği sergilemiştir ve çok sayıda şehidimiz ve gazimiz olmuştur. Bu sebepten dolayı Gölbaşımızın adının Şanlı Gölbaşı, Gazi Gölbaşı, Kahraman Gölbaşı gibi isimlerden birinin konulması noktasında değerli Gölbaşılı hemşehrilerimizle birlikte yoğun bir kampanya başlatılacağını tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla, milletvekillerimizle, Ankara il başkanımızla, büyükşehir belediye başkanımızla, Gölbaşı kaymakamımızla, Gölbaşı belediye başkanımızla, diğer siyasi parti ilçe başkanlarımızla, STK’larımızla, muhtarlarımızla, hemşehri derneklerimizle ve tüm yetkililerimizle görüşmelere başlanılacağını kamuoyuna bildiririz. Desteklerinizi bekliyoruz..” açıklamasını yaptı.

Change.org’da kampanya başlatan Gölbaşı’nın tanınan isimlerinden Cihat Ceylan ise “15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde ilçemiz Gölbaşı’nın önemi büyüktür. Nitekim o gece yaşanan olaylarda Özel Harekat Dairesi, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve TÜRKSAT uydu haberleşme merkezi olmak üzere stratejik öneme sahip yerlerimiz darbeciler tarafından zarara uğratılmıştır. Lakin o gece Gölbaşı halkının vermiş olduğu mücadele de takdire şayandır. Özel Harekat’ta, Özel Kuvvetler’de, TÜRKSAT’ta,TRT’de, Genel Kurmay’da ve Külliye’de hep Gölbaşılılar ön saflarda yer almışlardır. Buna binaen göstermiş oldukları üstün mücadeleden dolayı Gölbaşımızın “gazilik ünvanı” ile onurlandırılması hepimizin dileğidir. Bu sebeptendir ki sosyal medya üzerinden başlatmış olduğumuz kapmanyamıza siz değerli halkımızın desteklerini bekleriz. Saygılarımızla..” şeklinde bir açıklama yayınladı.

KÜÇÜK BİR HATIRLATMA

Bundan 2 ay önce gazetemizin imtiyaz sahibi Soner Aksakal’ın yazdığı “Yetimsin Gölbaşı” isimli yazıyı siz okurlarımıza hatırlatmak isteriz. Bu konunun şimdilerde gündeme getirilmesi elbette bizleri sevindirmiştir. Ancak bu kadar geç kalınması da bir o kadar üzmüştür.

Soner Aksakal'a ait o yazı:

Kaynak

 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı gazi kahraman Kazan 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi Özel Harekat Özel Kuvvetler TÜRKSAT Aselsan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert