Advert

Advert
Yücel Aksakal’dan başkanlığa sorular
Yücel Aksakal’dan başkanlığa sorular
Ekim ayının son belediye meclis toplantısı düzenlendi. Toplantıda söz alan Yücel Aksakal başkanlık divanına çok sayıda soru sordu.

Meclis toplantısında bütçe görüşmesi yapılırken Aksakal; sosyal yardımlar, stadyum projesi, kültür merkezleri, asfalt plentini, andezit taşı döşemesi, kaçak yapılar ve kültürel etkinliklerle ilgili birçok soru sordu.

Aksakal’ın konuşması şu şekilde:

“2017 yılı performans programının ve 2017 bütçe taslağının belediyemize ve Gölbaşımıza hayırlı olmasını diliyorum. 2017 performans programınızda vatandaş odaklı, şeffaf ve katılımcı bir yönetim şeklinden bahsedilmektedir. Kent konseyinin durumu ortadadır. Bir türlü toplantılarını gerçek anlamda yerine getirememektedir. Daha önce de kent konseyinin durumunu gündeme getirmiştik. Katılımcı, vatandaş odaklı, şeffaf bir yönetim için kent konseyini çalıştırmak zorundasınız. Kent konseyinin bir an önce toplanmasını ve belediyenin oluşturacağı uygun bir çalışma zemininin de yapılmasını diliyoruz.

Performans programında sosyal yardımların yetersiz olduğu kanaatindeyiz. Örneğin;

- Çorba yardımı 2015 yılında 155 bin iken 2016 yılında 80 bine düşmüş, 2017 için yine 80 bin olarak öngörülmüştür.

-  Yiyecek yardımı 2015’te 7 bin 600 iken 2016’da 1200’e düşmüş, 2017’de 1300 olarak öngörülmüştür.

- Engelli vatandaşlarımıza yapılan yardım 2015’te 688 iken 2016’da 250’ye düşmüş, 2017 hedefi de 417 olarak öngörülmüştür.

- Engellilere yönelik yapılan haftalık programlarınız haricinde bir programınız var mıdır?
- 2017 performans programında sosyal konut projesinden söz edilmektedir. Söz konusu proje seçim vaadiniz olan 10 bin konut mudur?

- 50’ye yakın mega projenizden biri olan 20 bin kişilik stadyum projesi ne durumdadır? Türkiye’nin en büyük kulüpleri statlarını devlet yardımı almadan yapamadılar. İnşallah bu mega projelerinizin arkasında durabilirsiniz.

- Bütçe tasarısından anlaşılacağı üzere 2017 hedefleriniz büyük. 191 milyon 650 bin liralık bütçe. Projeleri siz çıkıp açıklayacaksınız ama İncek’te yapmayı planladığınız kültür merkezine neden gerek duyulmuştur?

- Seğmenler Mahallesi 112938 ada 3 ve 4 parselde bulunan ve kullanım ömrünü tamamlamamış kültür merkezini yıkıp yerine yenisini yapmanızı savurganlık ve iş bilmezlik olarak görmekteyiz. Buraya yapılacak proje başka bir alanda daha uygun bir şekilde gerçekleştirilebilirdi.

- Sayın Başkan, asfalt plentini açılışında asfalt maliyetinin yüzde 50’ye yakın azalacağını söylemiştiniz. Neden asfalt programı hedefinizi yüzde 50 değil de, yüzde 30 arttırmayı öngördünüz? Ayrıca belediyemiz asfalt plentini işletmesi için Bellas’a verdi. Bellas başka özel bir firmaya verdi. Acaba Bellas işletseydi maliyet daha düşük olmaz mıydı? Kamuoyunun merak ettiği bir başka husus da bu üretim bedeli nedir? Bellas ne kadar bedelle kiraya vermiştir?

- Bütçe hedefi rekor seviyede olmasına rağmen Gölbaşı’nda büyük bir istihdam sağlayan andezit taşı döşemesi 2016 yılıyla aynı öngörülmüştür. Yine 10 bin metre kare andezit taş döşemesini öngörmektesiniz. Bunun bütçede arttırılması gerekirdi diye düşünüyoruz.

- Kültür merkezlerimizin durumu ortadadır. Ahmet Yesevi ve Alparslan Türkeş Kültür Merkezleri bir an önce işlevsel hale getirilmelidir. En azından bu merkezleri atıl vaziyette bekletmektense Zübeyde Hanım’da faaliyet gösteren birim de bunlardan birine taşınarak kiradan da kurtulmuş olunurdu.

- Büyükşehir ve diğer kurumlarla yapılan çalışmalarda koordinasyon eksikliği hissetmekteyiz. Koordinasyon eksikliğinin giderilmesi için yapılacak çalışmaların ilçemizin faydasına olacağı kanaatindeyiz.

- Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayattaki rollerinin artması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

- Gençlerimize yönelik bilgilendirici ve niteliklerini arttırıcı projeleriniz var mıdır?

- Geçtiğimiz eylül ayı içerisinde belediye meclis üyemiz, kardeşim Hacı Mehmet Karagöz ve belediye başkan yardımcımız Saadettin Saraç Bey’e silahlı saldırı düzenlenmiş ve yaralanmışlardır. Her iki arkadaşımıza, belediyemize ve çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu saldırıyı nefretle kınıyorum. Konuyla ilgili meclisin bilgilendirilmesi için bu ay bir önerge verdik. Fakat Sayın Başkan konuyla ilgili “adli konudur” gerekçesiyle açıklamada bulunmadı. Siz bu konuda açıklama yapmasanız da, basın yazmasa da saldırının sebebinin bu bölgede alınan yıkım kararı alınmasına rağmen yıkılamayan ve diğer mülk sahiplerine emsal teşkil eden kaçak yapı olduğunu meclisimiz de Gölbaşı halkı da çok iyi bilmektedir. Kaçak yapıyla ilgili olarak belediyemizin daha ciddi ve kararlı önlemler almasını temenni ediyorum.”

Kaynak

 

 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı belediye meclisi toplantı bütçe görüşmesi Yücel Aksakal MHP kaçak yapı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert