Advert

Advert
THD Başkanı Orhan Uçar’dan açıklama
THD Başkanı Orhan Uçar’dan açıklama
Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar konut kredisi alımlarında KDV geri ödemesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Advert

Uçar’ın yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:

“Son günlerde, bazı yayın organlarında yer alan haberlerde "konut kredisi kullanılarak alınan konutlarla ilgili olarak KDV geri ödemesi yapılacağı ve bunu için Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerine başvurulabileceği” yönünde görüşler ileri sürülmüştür.

Bu haberler üzerine Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)’e bağlı Tüketici Hakları Derneğimize yoğun bir şekilde gün içerisinde tüketiciler tarafından müracaatlar olması nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruriye ti doğmuştur.

- Konut alımında kullanılan kredilerde KDV iadesi söz konusu değildir. Bilindiği üzere KDV konut alınırken konutu satan firma vergi mükellefi ise konut satın alınırken düzenlenen fatura ile birlikte ödenir.

-KDV de fazla ödeme söz konusu ise; ilgili firma 3065 sayılı KDV kanunun ilgili maddeleri hükmünce vergi dairesine fazla tahsil olarak beyan edeceğinden herhangi bir iade söz konusu olamayacağı gibi konut kredisi kullanan tüketiciler Tüketici hakem heyetlerine ve Tüketici mahkemelerine yönlendirilmez.

-Haberlerde yer alan 3065 sayılı KDV kanunun 17 maddesi aşağıdaki gibidir.

Sosyal ve Askerî Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar

Madde 17

4. Diğer İstisnalar:

Ş (5582 sayılı Kanunun 35 inci maddesiyle eklenen bent Yürürlük Tarihi; 06.03.2007) 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 38/A maddesinde tanımlanan konut finansmanı amacıyla teminat gösterilen veya ipotek konulan konutun, konut finansman kuruluşları, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, ipotek finansmanı kuruluşları ya da üçüncü kişilere teslimi (müzayede mahallinde yapılan satışlar dahil) ile bu şekilde alınan konutun, konut finansman kuruluşları, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı veya ipotek finansmanı kuruluşları tarafından teslimi (müzayede mahallinde yapılan satışı dahil).

Kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere, Tüketicilerin konut kredisi kullanırken kullandığı krediye teminat olarak gösterdikleri veya ipotek koydurdukları konutların krediyi veren yani konut finansmanını sağlayan kuruluşlara tesliminde KDV istisnası vardır. Açıkçası tüketici aldığı krediyi ödeyemez ise teminat gösterdiği veya ipotek koydurduğu konut’a bankalar veya finans kuruluşları haciz yolu ile satmaktadırlar. Bunların satışlarında KDV yoktur.

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

ETİKETLER
Gölbaşı Ankara Tüketici Hakları Orhan Uçar KDV konut kredisi geri ödeme
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert