Advert

Advert
Gölbaşı’nı İtalya’da temsil edecekler
Gölbaşı’nı İtalya’da temsil edecekler
Gölbaşı Zübeyde Hanım Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin geri dönüşüm ürünlerinde hazırladıkları özel tasarım kıyafetler, İtalya’da düzenlenecek uluslararası Biyo Moda yarışmasında jüri karşısına çıkacak
Advert

 

Gölbaşı Zübeyde Hanım Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, geri dönüşüm ürünleriyle hazırladıkları kıyafetler ile İtalya’da düzenlenecek Biyo-Moda yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek. Daha önce 32 ülkeden 98 okulunu katıldığı “tasarım” yarışmasında 3. olan okul, bu hafta yapılacak “kıyafet gösteri” bölümünde ise birincilik ipi göğüslemek için Sırbistan ve Letonya ile yarışacak. Ayrıca kıyafetlerin tarihsel geçmişi ve özelliklerinden yola çıkılarak hikayeler de hazırlandı.

Gazetemize konuşan okul müdürü Sibel Koç, Türk motif ve elişi 12 parçalık bir kreasyon hazırladıklarını, yarışmada gösterilecek elbiselerin ise tamamen geri dönüşüm ürünlerinden yapıldığının bilgisini verdi. En gözde kıyafetlerinin Türk-Osmanlı motifleriyle süslenen “Hürrem” elbisesi olduğunu ifade eden Koç, şöyle devam etti:

“İtalya Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Biyo-Moda yarışmasına katıldık. Bu yarışmanın ilk etabı olan tasarım bölümüne 32 ülkeden 98 okul yarıştı. Bu yarışmada 3. olarak yarı finale yükseldik. Yarışmanın ikinci bölümü kıyafet kısmında ise Sırbistan ve Letonya ile yarışacağız. Bütün tasarladığımız kıyafetlerde geri dönüşüm maddeleri kullandık. Bunlar tamamen Türk motifleri, Türk el işleri, Türklere özgü kıyafetler, dokumalar... Bizim gözde kıyafetimiz Türk-Osmanlı motifleriyle süslenen Hürrem kıyafetimiz ile birinci olabiliriz. Her bir parçası elimizde işlenerek yapılmış bir kıyafet. Yarışmayı kazanırsak Avrupa’da ülkemize birincilik getirmiş olacağız. Bu da bizi fazlasıyla gururlandıracaktır.”

Tasarımlar Anadolu kültürü ile bezendi

​Dikim öğretmeni Sevil Çizmeci ise kıyafetlerde yer alan metal kısımların kola tenekelerinin kapaklarından yaptıklarını belirterek, “Değişik içeceklerin değişik renkte kapakları piyasada mevcut. Bunları değişik firmalardan atık malzeme olarak bulduk, hiçbiri sıfır malzeme değil.” dedi.

Çizim ve tasarım öğretmeni Feride Çelik de çizimleri tasarlarken biyo-moda anlayışı ve etnik ögeleri temel aldıklarının bilgisini vererek, “Anadolu’nun genel kültürünü barındıran 7 rengi oluşturan bir yaka işlemesi kullandık. Etek ucunda ise Kastamonu yöresine ait kadınların çarşaflarını süslemek amacıyla kullandığı harcı işledik ve bu harcın üzerine yine Anadolu’yu temsil eden mozaik kültürümüzü bir örneği renk renk tahta boncuklarla döşedik ki dünya bizi 7 rengimizle tanısın istedik.” diye konuştu.

Proje Koordinatörü Tülin Balcı Özbek "Yarışmaya biz Nisan ayında başvurumuzu yaptık. Ön eleme için bizden dört tane çizim istediler. Hazırladığımız çizimleri İtalya’ya gönderdik. Yarışmanın ön elemesinde üçüncü olduk. Daha sonra final için 12 elbise yapmamızı istediler. Nisan ayından Eylül ayına kadar yaz boyu iki öğretmen arkadaşımız ve iki öğrenci arkadaşımız tasarladılar" dedi.

Çizim ve kıyafetleri hikayeleştiren edebiyat Hocası Hande Keskin ise "Bizi yarışmada dereceye sokan en önemli etken tamamen geleneksel ögelerle tasarımlar ve çizimler hazırlamamızdı. Bundan da anlıyoruz ki yarışmada asıl önem verilen şey kendi yerelliğimizi ne kadar yansıttığımız. Kendi gelenek göreneklerimizi, kendi tarihimizi ne kadar yansıttığımız. Kültürel değerlere ne kadar sahip çıktığımız. Dolayısıyla biz de buradan yola çıkarak dereceye kaldıktan sonra bu yolda devam ettik. Bunun en önemli aşaması da her tasarımın  bir hikayeye sahip olmasıydı. Bu hikayelerin hepsi bizim Orta Asya’daki tarihimizden tutun da Osmanlı tarihindeki kültürümüz ve günüm Türkiye Cumhuriyeti’ndeki edebi değerlerimize kadar her aşamada bütün kültürel değerlerimizi kullandık" diye konuştu.

İtalya’daki yarışmaya öğretmenleriyle birlikte okul öğrencileri Zeynep Bucuğa ve Gülercan Yılmaz da katılacak.

Okulların hazırladığı birbirinde şık kıyafetleri yabancı mankenler, jüri üyelerine sergileyecek.

ETİKETLER
Ankara Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi İtalya yarışma biyo moda giyim geri dönüşüm Gölbaşı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert