Advert
Ulusal
Giriş Tarihi : 03-09-2016 14:19   Güncelleme : 03-09-2016 23:47

Halil İbrahim Yılmaz ikinci kez gazi oldu

Bundan 15 yıl önce katıldığı operasyonda gazi olan polis memuru Halil İbrahim Yılmaz, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde bulunduğu sırada raporlu olmasına rağmen silah arkadaşlarına yardım etmek için gittiği Ankara Emniyet Müdürlüğünde başına ve göğsüne

Halil İbrahim Yılmaz ikinci kez gazi oldu

 

Gazi polis memuru Yılmaz:

“Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıyla birlikte yıllarca kardeş gibi göreve yaptık. Bir grup cuntacının hiç beklediğimiz bir şekilde bizlere insafsızca saldırmalarını hazmedemiyorum. Yaralar elbette geçecek ama içimizdeki o acı hiçbir zaman dinmeyecek”

Mardin’de görevliyken 15 Mart 2001’de katıldığı operasyonda “gazi” olan polis memuru Halil İbrahim Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında raporlu olmasına rağmen silah arkadaşlarının yardıma koştuğu Ankara İl Emniyet Müdürlüğünden cuntacıların açtığı ateş ile ikinci kez gazi oldu.

Yılmaz, emniyet müdürlüğünün bahçe kısmında darbecilerin vurduğu bir polis memuru arkadaşını güvenli bölgeye taşımaya çalıştığı sırada tanktan açılan ateş nedeniyle vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılan Yılmaz, günler sonra vücudundan çıkarılamayan şarapnel parçalarıyla taburcu edildi.

AA muhabirine konuşan Halil İbrahim Yılmaz, 15 yıl önce Mardin'de katıldığı bir operasyonda gazi olduğunu, ilerleyen yıllarda ise geçirdiği ağır sağlık sorunları nedeniyle 5 yıl boyunca kısmi felç geçirdiğini anlattı. Her şeye rağmen mesleğine devam ettiğini, başarılarından dolayı "devlet övünç madalyası" ile ödüllendirildiğini belirten Yılmaz, darbe gecesi şahit olduğu olaylar karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını, o anları unutmasının mümkün olmayacağını dile getirdi.

Yılmaz, “Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıyla birlikte yıllarca bir kardeş gibi Doğu’da göreve yaptık, operasyonlara gittik. Bir grup cuntacının hiç beklediğimiz bir şekilde bizlere insafsızca saldırmalarını hazmedemiyorum. Yaralar elbette geçecek ama içimizdeki o acı hiçbir zaman dinmeyecek.” dedi.  

“Baba bu gidişinin dönüşü olmayacak”

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesinde raporlu olduğu için evinde çocuklarıyla vakit geçirdiğini anlatan Yılmaz, Ankara İl Emniyet Müdürlüğünden cep telefonuna gelen mesaj ile darbeden haberdar olduğunu söyledi. Mesajda bütün personelin silahlarıyla birlikte ivedi bir şekilde emniyet merkezine gelmelerinin istendiğini belirten Yılmaz, bunun üzerine evden çıkmak için hazırlık yapmaya başladığı sırada oğlu Hasan’ın kendisine, “Baba bu gidişin dönüşü olmayacağını biliyorum. Allah rızası için kendine dikkat et” dediğini aktardı.

Yılmaz o gece yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Heyet raporlu olmama rağmen silahlarımı alarak görev yerime gittim. İkinci nizamiye kapısına doğru gittiğimde tanklar bize uçaksavarlarla ateş ediyordu. O arada arkadaşlarımızdan biri yaralandı. Onu almaya çalışırken tank projektörlerini yoğun bir şekilde üzerimize yansıtıyordu. Yaralı arkadaşımıza ulaşmamızı engelleyerek, onun orada can vermesini istercesine bize engel oluyordu. Zor şartlarda arkadaşımıza uzandık ve onu çekmeye başladık. Tankı kullananın, arkadaşımızı kurtarmamıza sinirlendiğini hissedebildim. Çünkü o kadar hızlı ve seri olarak bizi taramaya başladı ki bizler ne yaptığımızı anlayamadık. Çok yoğun bir şekilde bizi ateş altında bıraktı. Yaralı arkadaşımızı çekerken can verdiğini gördük.”

“İçimizdeki acı hiçbir zaman dinmeyecek”

Tanktan ateş eden kişinin intikam hırsı ile kendilerini hedef aldığını ifade eden Yılmaz, bütün uyarılara rağmen yoğun ateşin devam ettiğini söyledi. Daha güvenli bir yere geçmek istediği sırada göğsüne ve başına gelen şarapnel parçaları etkisiyle yaralandığını anlatan Yılmaz, kendisini toparladıktan sonra arkadaşlarının yardımı ile hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Başına aldığı şarapnel parçalarının etkisiyle zorlu bir süreç yaşadığını dile getiren Yılmaz,  “Başımda şu an sinir uçlarında bir sıkıntı var. Yoğun bir şekilde tedaviye başladık. Bunlar geçecek ama içimizdeki o acı hiçbir zaman dinmeyecek. Emniyet sarayına, Cumhurbaşkanlığına, TBMM’ye, Genelkurmay’a, sivil vatandaşlara yapılan saldırılar hazmedilecek bir olay değildi. Bizler oraya giderken Allah rızası için önce vatanı, milleti, bayrağı korumak için gittik. Çocuklarımızla helalleştik.” ifadelerini kullandı.

“Bu benim ikinci gaziliğim”

Daha önce görev yaptığı yerdeki operasyonda gazi olduğunu belirten Yılmaz, cuntacıların açtığı ateş nedeniyle aldığı yaradan dolayın ikinci kez gazi olduğunu belirterek sözlerini şöyle bitirdi:

“Bu benim ikinci gaziliğim ama bunu kırık bir şekilde söylüyorum. Çünkü karşımdakinin bir PKK’lı gibi saldırması beni çok rahatsız etti. Sadece beni değil, Türk milletini rahatsız etti. Allah’ın izniyle inşallah bu günler geçecek. Bizler mücadelemizi yapacağız, yine ayağa kalkacağız ve gerekirse Doğu’ya, Cerablus’a operasyonlara katılmak için gönüllü olarak gideceğiz. Gitmediğimiz taktirde çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakamayacağız. Bizler kendimizi feda edeceğiz ki bu insanlara güzel bir gelecek bırakabilelim. Birileri ölecek, birileri kazanacak. Bizler ölmek için bu mesleği seçtik.”​

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA