Advert
Gerekirse silah çekin
Gerekirse silah çekin
15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında savaş uçaklarının hedef aldığı Gölbaşı'nda yaşananlar telsiz kayıtlarına yansıdı.
Advert

Telsiz görüşmelerine göre, F16’ların bombaladığı Özel Hareket Daire Başkanlığına itfaiye ekipleri ile ambulansların yönlendirilmesi için Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü merkez telsizinden anons yapıldı. Bunun üzerine diğer polis ekipleri 112 acil çağrı merkezi ile itfaiye birimini arayarak çok sayıda yaralının olduğunu, olay yerine acil şekilde ambulans ve yangın söndürme araçlarının sevkini istedi.

İlk etapta Özel Hareket binasına ulaşan ambulanslar ile 5 yaralı polis Gölbaşı Devlet Hastanesine taşındı. Daha sonra bazı 112 ekipleri, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle olay yerine tekrar gitmeyi reddetti. Bunun üzerine merkez telsizinden ambulansların polis ekipleri nezaretinde olay yerine gitmeleri yönünde anons geçildi.

Hastanede görevli polis memuru, 112 ekiplerini ikna etmek için uğraştığını ancak sonuç alamadığını ifade ederek, "Ambulanslar hareket etmiyor merkez, bilginiz olsun. Söyledim, yüz defa söyledim. Hastanenin önünde hepsi bekliyor, gitmiyorlar. Bilginiz olsun" anonsunu geçti.

Bunun üzerine devreye giren Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Levent Alıcı, bütün polis ekiplerine, ambulansların bir an önce yaralı özel harekatçılara ulaşması için gerekirse zor kullanmaları talimatını verdi. Alıcı, "Hemen sivil unsurlardan 112 merkezine geçsinler. Gerekiyorsa silah çeksinler, (ambulansları) zorla götürsünler Özel Harekata" emrini verdi.

Bu arada devreye giren bir başka polis ise, "Efendim, biz kullanalım ambulansları, getirelim Özel Harekat Daireye" önerisinde bulundu. Bu telsiz görüşmelerinden sonra Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinden bir ekip hastaneye giderek ambulansların olay yerine sevkini sağladı.

Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü başta Emniyet Müdürü Levent Alıcı olmak üzere o gece Gölbaşı’nda büyük bir başarıya imza attılar. Yaralanan ve şehit olan Özel Harekatçılarımız için olay yerine gitmeyen ambulansları canla başla çalışarak sevk ettirdiler.

 

İtfaiye araçlarını çıkarmak için havaya ateş açtı

Hava bombardımanının neden olduğu yangını söndürmek için çağrılan itfaiye ekiplerinin bölgeye gitmek istememesi üzerine de bir polis memurunun havaya ateş açtığı, telsiz görüşmelerine yansıdı. İtfaiye merkezindeki polis memurunun, zor kullanarak iki itfaiye aracını yangın bölgesine gönderdiğini belirtmesi üzerine Emniyet Müdür Yardımcısı, "Anlaşıldı, anlaşıldı. Çıkarmak için gereken zoru kullanın arkadaşlar" şeklinde anons geçti.

Ambulansların sevkiyle ilgili telsiz konuşmaları

15 Temmuz gecesi çok sayıda özel harekat polisinin yaralandığı Gölbaşı'nda polis telsizine yansıyan konuşmalar şöyle:

Merkez: Bilgi verin efendim. Akademi kavşağından arkadaşlar 112’leri güvenli şekilde götürebilirler tamam.

Hastane polisi: Anlaşıldı merkez, 5 tane yaralı geldi, tamam.

Merkez: Boş ambulans var mı? Oraya gidebilecek.

Hastane polisi: Ambulanslar hareket etmiyor merkez bilginiz olsun. Söyledim, yüz defa söyledim. Hastanenin önünde hepsi bekliyor, gitmiyorlar. Bilginiz olsun.

Merkez: Hastaneye ekip geçse, yönlendirse uygun olur mu?

İlçe Emniyet Müdürü: Merkez konuyu takip edemedim.

Merkez: Ambulanslar hareket etmiyormuş efendim yaralılarımızı almak için. Ekip geçse hastaneye, yardımcı olsa ambulanslara uygun olur mu?

İlçe Emniyet Müdürü: Doğrudur. Hemen sivil unsurlardan 112 merkezine geçsinler, gerekiyorsa silah çeksinler zorla götürsünler Özel Harekat'a.

TEM Ekibi: Anlaşıldı efendim biz geçiyoruz.

Polis memuru: Anlaşıldı efendim, biz kullanalım ambulansları, getirelim Özel Harekat Daireye.

Asayiş Grup Amir Vekili: Merkez anlaşıldı. Hastanede bulunuyor tamam.

Devriye ekibi: Merkez Özel Harekattan kendi… 7-8 tane yaralı gönderildi tamam.

 

İtfaiye ekiplerinin sevkiyle ilgili görüşmeler

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı: Merkez bu yukarıda, yukarıda yangınla alakalı olarak gönderme oldu mu itfaiyeden?

Olay Yeri İnceleme Ekibi: Merkez malum yerdeyim efendim, şu anda iki tanesini çıkardım tamam. Merkez zorla çıkartıyoruz tamam.

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı: Anlaşıldı. Çıkarmak için gerekirse zor kullanın arkadaşlar.

Olay Yeri İnceleme Ekibi: Anlaşıldı efendim. Havaya ateş etmek suretiyle çıkardım.

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı: Polis Akademisi, Özel Harekat Dairesi, Kriminal Dairesi civarında olan ekiplerimiz dikkatli olsunlar. Kendi can güvenliklerini ön planda tutsunlar. Bize lazımlar tamam. Zaman zaman, oradan bilgi akışı yapsınlar.

Asayiş Ekibi: Konuşuyor efendim, şu ana kadar durum normal.

ETİKETLER
Darbe Gölbaşı 15 Temmuz Özel Harekat telsiz konuşmaları ambulanslar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert