Advert

Advert
Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Örnek Proje
Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Örnek Proje
2015 yılı Teklif Çağrısı döneminde okulumuzun, Erasmus+ KA1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Projesi kabul edilmiştir. Bu teklif çağrısı döneminde Türkiye genelinde 88 proje kabul edilmiş ve böylece okulumuz büyük bir
Advert

 

Gölbaşı ilçesinin tek endüstri meslek lisesi olan okulumuza her yıl 200’ün (2014 yılında 231) üzerinde öğrenci kaydolmaktadır. Bu öğrenciler ilköğretimin zorunlu olmasından dolayı sorunsuz bir şekilde mezun olmaktadır. Okulumuza gelen öğrenciler zorunlu öğretim boyunca Türkçe, Matematik ve Fen derslerinde fazla başarılı olmayan öğrencilerimizdir. Bu yıl için, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının 1. dönemi, 9. sınıftaki 231 öğrenciden sadece için 37 tanesi (%16) başta başarısızlık sebebiyle okulu bırakmıştır. Bu öğrencilerimizin zihinsel bir problemi de yoktur. Bu istatiksel rakamlar; 10, 11,  ve 12. sınıflar içinde çok farklı değildir. 
 
      Öğrencilerin okulu yarım bırakması, ilçemiz için gerekli ara eleman ihtiyacının karşılanmasını etkilemektedir. Gelir seviyesi düşük olan ailelerin çocuklarına yaptıkları maddi yatırımlar boşa gitmektedir. Eğitimlerini yarıda bırakmak, öğrencilerin yaşamlarını amaçsız ve vasıfsız birey olarak sürdürmesine sebep olmaktadır. Ayrıca okulda ki eğitimini yarım bırakan öğrenciler, akranlarına da kötü örnek olmaktadır.
 
      Projemiz sayesinde okulunu yarıda bırakan öğrenci yüzdesini 9. sınıflarda ve diğer üst sınıflarda; ilk yılda %10 seviyesine, 3 yıl sonunda da %5'li rakamlara indirmektir. Bu amaçla; okulumuzda görev yapan öğretmen ve idareciler de, veliler de, Gölbaşı ilçesinde ve en önemlisi öğrencilerimizde farkındalık yaratılacaktır. 
 
      Projemiz sayesinde okulumuzdaki meslek eğitiminin kalitesini yükseltmeyi, yenilikçi eğitim öğretim yöntemleri uygulayarak başarısızlık nedeniyle okul bırakmanın azaltılmasını böylece meslek sahibi bireylerin sayısını arttırmayı amaçladık..  
 
      Proje konumuz olan erken okul bırakmanın azaltılması için yenilikçi eğitim ve öğretim yöntemleri ve bunların Hollanda boyutunu araştırdık. Bu Projeyle, eğitim alanında çoğu sorununu çözmüş Hollanda'da aldığımız eğitim, yaptığımız gözlemler sayesinde yenilikçi metotların okulumuzdaki ve ilçemizdeki meslek okullarına yaygınlaştırmayı hedefledik.
   
       Projeyi yürütürken kullandığımız metodoloji; şeffaflık ve açıklıktı. Projede her faaliyet ve yazışma kayıt altına alınmış, finansal giderler her zaman denetlemeye açık olmuştur.
 
    Projemiz sonunda, Hollanda ortağımız vasıtasıyla, aldığımız bilgiler, edindiğimiz tecrübelerle yenilikçi eğitim öğretim metotlar kullanarak, meslek okulumuzda ki okul başarısını artırmak ve başarısızlık nedeniyle erken okuldan ayrılan öğrencilerin sayısını azaltmak hedefimizdir. Bu amaçla 3. yılın sonunda Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine giden öğrenci, bu okuldan mezun olacaktır olgusu yerleştirilecektir. 
 
    Projemiz; Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 6 öğretmen ve yöneticileri kapsamıştır.  Projemizin toplam bütçesi 13248 Avro'dur. Yerleşim programımız, Haziran 2016 tarihinde 6 katılımcı ile Hollanda'nın Assen şehrinde gerçekleşmiştir.
ETİKETLER
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert