Advert

Advert
Gölbaşı MTAL, AB Projelerine katılıyor
Gölbaşı MTAL, AB Projelerine katılıyor
Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, AB Projelerine katılıyor.
Advert

Türkiye genelinde 88 proje içerisinden seçilen “Erken Okul Terkiyle Mücadelenin 8 Metodu” projesi ile Gölbaşı MTAL başarılı oldu.

Projenin içeriği ise şöyle:

Gölbaşı ilçesinin tek endüstri meslek lisesi olan okulumuza her yıl 200’ün (2014 yılında 231) üzerinde öğrenci kaydolmaktadır. Bu öğrenciler ilköğretimin zorunlu olmasından dolayı sorunsuz bir şekilde mezun olmaktadır. Okulumuza gelen öğrenciler zorunlu öğretim boyunca Türkçe, Matematik ve Fen derslerinde fazla başarılı olmayan öğrencilerimizdir. Bu yıl için, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının 1. dönemi, 9. sınıftaki 231 öğrenciden sadece için 37 tanesi (%16) başta başarısızlık sebebiyle okulu bırakmıştır. Bu öğrencilerimizin zihinsel bir problemi de yoktur. Bu istatiksel rakamlar; 10, 11, ve 12. sınıflar içinde çok farklı değildir.

Öğrencilerin okulu yarım bırakması, ilçemiz için gerekli ara eleman ihtiyacının karşılanmasını etkilemektedir.

Gelir seviyesi düşük olan ailelerin çocuklarına yaptıkları maddi yatırımlar boşa gitmektedir. Eğitimlerini yarıda bırakmak, öğrencilerin yaşamlarını amaçsız ve vasıfsız birey olarak sürdürmesine sebep olmaktadır. Ayrıca okulda ki eğitimini yarım bırakan öğrenciler, akranlarına da kötü örnek olmaktadır.

Projemiz sayesinde okulunu yarıda bırakan öğrenci yüzdesini 9. sınıflarda ve diğer üst sınıflarda; ilk yılda %10 seviyesine, 3 yıl sonunda da %5'li rakamlara indirmektir. Bu amaçla; okulumuzda görev yapan öğretmen ve idareciler de, veliler de, Gölbaşı ilçesinde ve en önemlisi öğrencilerimizde farkındalık yaratılacaktır. Projemiz sayesinde okulumuzdaki meslek eğitiminin kalitesini yükseltmeyi, yenilikçi eğitim öğretim yöntemleri uygulayarak başarısızlık nedeniyle okul bırakmanın azaltılmasını böylece meslek sahibi bireylerin sayısını arttırmayı amaçlamaktayız.

Proje konumuz olan erken okul bırakmanın azaltılması için yenilikçi eğitim ve öğretim yöntemleri ve bunların Hollanda boyutunun araştırılmasıdır. Bu Projeyle, eğitim alanında çoğu sorununu çözmüş Hollanda'da alacağımız eğitim, yapılacak gözlemler sayesinde yenilikçi metotların okulumuzdaki ve ilçemizdeki meslek okullarına yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Projeyi yürütürken kullanılacak metodoloji; şeffaflık ve açıklıktır. Projede her faaliyet ve yazışma kayıt altına alınacak, finansal giderler her zaman denetlemeye açık olacaktır.

Projemiz sonunda, Hollanda ortağımız vasıtasıyla, aldığımız bilgiler, edindiğimiz tecrübelerle yenilikçi eğitim öğretim metotlar kullanarak, meslek okulumuzda ki okul başarısını artırmak ve başarısızlık nedeniyle erken okuldan ayrılan öğrencilerin sayısını azaltmak hedefimizdir. Bu amaçla 3. yılın sonunda Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine giden öğrenci, bu okuldan mezun olacaktır olgusu yerleştirilecektir.

Projemiz; Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 6 öğretmen ve yöneticileri kapsamaktadır. Projemizin toplam bütçesi 13248 Avro'dur. Yerleşim programımız, Haziran 2016 tarihinde 6 katılımcı ile Hollanda'nın Assen şehrinde gerçekleşecektir.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Gölbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi AB Proje
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert