Advert
Yenikapı’da tarihi mesajlar
Yenikapı’da tarihi mesajlar
Liderlerin Yenikapı’da verdiği mesajlar..
Advert

FETÖ'nün hain darbe girişimine karşı destan yazan Türk milleti, yurdun dört bir yanında 3 haftadır sürdürdüğü demokrasi nöbetlerini, Yenikapı'da 5 milyon kadar kişinin katıldığı tarihi mitingle taçlandırdı. "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nde her görüşten milyonlar, tüm dünyaya birlik ve demokrasi dersi verdi. Mitinge katılan devletin önde gelen isimleri darbelere karşı birlik mesajları verdi:

 

TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN: Darbelere karşı olduğumuzu bütün dünyaya duyurduk

Dünyada gazi unvanı olan tek parlamento TBBM'dir. Partiler darbenin karşısında olduğunu dünyaya duyurdu. Meclisimiz ikinci defa gazilik payesini hak etti. Milletin bağrını, kalbini bombaladılar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris'ten halkımıza seslendi, meydanlara çağırdı. Bu çağrı bana Bayrak şiirini hatırlattı. Vatansever güvenlik güçleriyle halkımız bütünleşti, demokrasi kazandı. Darbeler tarihi sona ermiştir. Milletimiz demokratik tecrübesi ve azmiyle bir fitneyi def etti. İnşallah akıl ve gönül birliğiyle tüm zorlukları birlikte aşacağız. Bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara karşı ülkemizi en ileriye taşıyacağız. Sırt sırta, omuz omuza daha ileri gideceğiz. Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmeyeceğiz. Millet, devletsiz; devlet, ordusuz olmaz. Ordumuzun yeri kışladır. Ancak vatan müdaafası için kışladan çıkar. Millet olarak tarih yazmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere darbenin engellenmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.

 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: Bu tarihi birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız

"Buradan açık ve seçim ifade etmek istiyorum. Siyasette meydana gelen bu birleştirici tabloyu bozmayacağız. Uzlaşmayı, işbirliğini daha da güçlendireceğiz. Türkiye'yi milletimizle, siyasi partilerimizle 2023 hedeflerine taşıyacağız. Kürt ile Türk ile bunların arasına girenler işte bu hainlerdi. Kürt ve Türk arasındaki bu mikropları temizleyeceğiz. Terör örgütlerini aradan çıkaracağız. İnşallah Türk Kürt alevi - sünni arasındaki muhabbeti daha da geliştireceğiz. Aramıza giren bölücü terör örgütünü de milletimiz arasından çıkaracağız. Hangi mezhepten olursa olsun bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Bir olursa ulaşamayacağımız hiçbir iş yok. Bu tarihi birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız, intikam duygusu ile değil adaletle, hukukla hareket edeceğiz. Bu terör örgütü mensuplarından şehit ve gazilerimizin hesabını soracağız. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz, özgürlüklerimizi daha da geliştireceğiz. Düşmanlarımızı azaltacak, dostlarımız çoğaltacağız. 15 Temmuz Türkiye'nin mikroplarından temizlendiği gündür. Bugün Türkiye temizlik yapıyor. Devleti kilitleyen, ekonomi daralta unsurları teker teker ortadan kaldırıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

GENELKURMAY BAŞKANI HULUSİ AKAR: Milletimiz hainlere gereken cevabı vermiştir

Milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti devletine, TSK'ya ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Burada özellikle şunu belirtmek isterim, 15 Temmuz akşam saatlerinde TSK bünyesinde yuvalanan terörist hainlerin darbe girişiminin, halkımızın peygamber ocağı olarak adlandırdığı TSK'nın ezici çoğunluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur.

Bu nedenle, asker elbisesi içine girmiş eli kanlı caniler ile görevinin başında olan, bölücü terör örgütü PKK ve diğer tehditlerle de canla başla mücadele eden TSK'nın kahraman mensuplarını ayırt ederek davranması bizlere güç vermiştir. Bundan dolayı teşekkür ediyorum.

Asil milletimizin gözünü budaktan esirgemeden, canı pahasına, milli iradenin hakimiyeti için gösterdiği kahramanlık her türlü takdirin üzerindedir.

 

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: Hep birlikte mücadele edelim

Demokrasiye sahip çıkmalıyız. Tankın üzerine çıkan herkese şükranlarımı sunuyorum. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyor anayasa.Vatandaşlar eşit ve birliktedir. Kimliği ne olursa olsun kanun önünde eşittir.

Cumhuriyet bizimdir yaşatmak hepimizin görevidir. Demokrasiye sahip çıkmak zorundayız. Parlamanter sisteme karşı yapılan darbe girişimine karşı parlamento dik durarak gereken karşılığı vermiştir. FETÖ terör örgütü yargıda yuvalandı.

Bir hakim Pensilvanya'dan aldığı talimatla karar veriyorsa o hakim hakim değildir.FETÖ terör örgütünü artık tüm dünya biliyor. Türkiye'yi düzlüğe çıkarmak hepimizin görevidir.

Hep birlikte mücadele edelim. Birlikte kardeşçe yaşamak için mücadele edeceğiz.

 

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ: Hiçbir hain, çıldırmış ve hayasız..

Birliğimizi kararlı bir şekilde korumalıyız. Kutuplaşma ve ayrışmaları bıçak gibi kesmeliyiz. 15 Temmuz bir milat ve dönüm noktasıdır. Bu ruh devam ettikçe hiçbir hain, çıldırmış ve hayasız bize yanaşamayacaktır. Yeni bir sayfa açalım milli bir uzlaşma ile Türkiye düşmanlarını şaşırtalım.

Vatan sahipsiz değildir, millet yetim değildir, bu devlet öksüz değildir.

ETİKETLER
Yenikapı miting Ak Parti CHP MHP Tayyip Erdoğan Kemal Kılıçdaroğlu Devlet Bahçeli Binali Yıldırım darbe FETÖ 15 Temmuz
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert