Reklamı Geç
Advert
Advert
Mogan Hayat Bulacak
Mogan Hayat Bulacak
"Mogan Gölü’nün Dip Çamuru Temizleme Çalışması Protokolü", Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından imzalandı.
Advert

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda düzenlenen protokol törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay katıldı.

Bakan Özhaseki Ankara’nın göbeğinde bulunan Mogan gölünden çıkarılacak çamurun yerleşim alanından uzak bir yerde çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra gübre olarak kullanılmak üzere değerlendirileceğini söyledi.

"480 günde temizlenecek"

Ankara'nın göbeğindeki bu gölü kurtararak çok hayırlı bir iş yaptıklarını söyleyen Özhaseki, gölün merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde koruma alanı haline getirildiğini, bunun sonrasında ise birçok kez temizliği için ihalelere çıkıldığını belirtti.

Özhaseki, gelinen noktada gölün temizliği için Kalkınma Bakanlığından 72 milyon lira gibi bir pay ayrılmasına ve ihalelerde kimi zaman 90, 100'lü, kimi zaman 65, 70'li rakamlar alınmasına rağmen, gerçekleştirilecek çalışmada Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kıyılarla ilgili gemilerinin görev alacağını, bu işi yapabileceklerini öngördüklerini dile getirdi.

Bakan Özhaseki, "Yaptığımız sözleşme neticesinde 40 küsurlu rakamlara düştük. Bu para 90, 100 de olsa bakanlığımıza tabii ki verilir. Devletimizin bir cebinden alıyoruz, diğer cebine veriyoruz. Burada özel yok. Dışarıda da ayrıca insanların hep rahatsız olduğu kötü bir ilişki asla yok. Çok şükür." ifadelerini kullandı.

Öncelikle 3 ay süresince geminin gelmesini, boruların döşenmesini içeren bir ön çalışma yapılacağını bildiren Özhaseki, "Ondan sonra da 480 gün içinde inşallah burayı temizlemiş olacağız. Daha sonrasında da gerek Orman Bakanlığımız gerekse bizim yapacağımız çalışmalarla 30 yılda oluşan bu kirlilik bir daha da oluşmasın istiyoruz. Bunun için özel bir çalışma yapıyor arkadaşlarımız." diye konuştu.

 

MOGAN GÖLÜ'NE İKİ GEMİ GETİRİLECEK

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da kıyı taraması için bakanlık bünyesinde 44 gemi olduğunu, bu gemilerle yaklaşık 1 milyon metreküp alanda kıyı taraması yaptıklarını kaydetti. Projeyle bu gemilerden ikisinin Mogan gölünde de kullanılacağını ifade eden Arslan, üç aylık sürede gemi ve gerekli ekipmanları önce demonte edeceklerini ardından Mogan gölünde monte ederek faaliyete başlayacaklarını belirtti. Arslan, “yapılan proje ticari bir ilişki değil, kamu kurumlarının güçlerini birleştirerek insanlarımıza hizmet etmesidir” diye konuştu.

Türkiye'de ilk olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan protokolle, Mogan Gölü tabanında, gölü içten kirleten çamur tabakasının ortamdan alınması ile göl tabanında yer alan içsel kirletici kaynağın ortadan kaldırılarak kirlilik düzeyinin en aza indirilmesi, mevcut sucul ekosistemin eski doğal konumuna döndürülmesi amaçlanıyor.

Mogan Gölü Dip Çamuru Temizleme Uygulama Projesi ile gölün tabanından yaklaşık 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru çıkarılacak, gölün güneyinde kurulacak geotekstil çamur susuzlaştırma tesisinde susuzlaştırma işlemi yapılacak ve yüzde 50 kuruluğa getirilen çamur, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait arboretum ve botanik bahçesi yapılmak üzere tahsis edilen alana taşınacak.

Proje, Türkiye'de, en son teknolojiler kullanılarak bir koruma alanında yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

ETİKETLER
Ankara Mogan Gölü Mehmet Özhaseki Ahmet Arslan Fatih Duruay
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert