Advert

Advert
Gölbaşı'ndaki yangınlar Meclis gündeminde
Gölbaşı'ndaki yangınlar Meclis gündeminde
CHP'li Levent Gök, Gölbaşı'ndaki ekili alanlarda yaşanan yangınlardan zarar gören çiftçilerin mağduriyetlerini TBMM gündemine taşıdı.
Advert

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki ekili alanlarda meydana gelen yangınlarda bir yıllık emeği yanarak kül olan çiftçilerin mağduriyetini TBMM’ye taşıyarak, çiftçilerin zararlarının karşılanmasını ve borçlarının ertelenmesini istedi.

Levent Gök, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Gölbaşı ilçesine bağlı Oyaca, İkizce ve Dikilitaş mahallerinin ortasındaki Esenbel mevkiinde bugün çıkan yangında 700 dönüm ekili alanın yanarak kül olduğunu, bundan birkaç gün önce de yine Bezirhane ve Selametli mahallelerinin sınırında yaklaşık 600 dönüm ekili alanın yandığını hatırlattı.

Gök, “hasat zamanında çıkan bu yangınların, burada ekili alanı bulunan çiftçilerimize milyonlarca liralık zarar vermiştir. Tek geçim kaynağı ekinleri olan ve bir yıllık tüm emekleri yanan çiftçilerimiz büyük bir mağduriyet içerisinde bulunmaktadır”

Gök, Yıldırım’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

1. Hükümetiniz ve yerel yönetimler ekinleri yanarak kül olan çiftçilerimizin, zararlarının karşılanması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için herhangi bir tasarrufta bulunmayı düşünüyor mu?

2. Bu çiftçilerimizin tarım kredi kooperatifleri ve kamu bankalarına olan borçlarının ertelenmesi konusunda bir talimat vermeyi planlıyor musunuz?

3. Ekinleri yanan çiftçilerimizin devlete olan vergi, sigorta primi ve benzeri borçlarını silmeyi ya da erteleyerek uzun bir vadeye yaymayı planlıyor musunuz?

ETİKETLER
CHP TBMM LEVENT GÖK GÖLBAŞI YANGIN
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert