Advert

1982 Anayasası Yamalı Bohçaya Döndü

Ak Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan (Mücahit) Arslan’dan açıklamalar..

1982 Anayasası Yamalı Bohçaya Döndü
1982 Anayasası Yamalı Bohçaya Döndü Soner Aksakal

Ali İhsan (Mücahit) Arslan “Askeri darbenin ürünü olan 1982 Anayasasının artık Türkiye’ye yakışmadığını herkes söylüyor. Zaman zaman yapılan değişikliklerle bu anayasanın bir yamalı bohçaya döndüğünü de herkes biliyor”

Ak Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan (Mücahit) Arslan Ak Parti Gölbaşı İlçe Başkanlığının Haziran ayı İlçe Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Ardından da Ak Parti Gölbaşı İlçe Başkanlığı'nın verdiği iftara katılan Ali İhsan (Mücahit) Arslan iftar programında önemli açıklamalarda bulundu.

Arslan “Türkiye’ye artık yeni bir anayasa lazımdır. Bu elbette ki demokratik bir anayasa olmalıdır. Türkiye cumhurbaşkanının artık halk tarafından seçildiği bir ülkedir. Bu önemli değişiklikle sistem krizi daha da belirgin bir hale geldi. Buna çözüm bulmak, iki başlılığı ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu nedenle yeni anayasa olabildiğince hızlı halledilmesi gereken bir konudur. Yeni anayasanın içinde Başkanlık sisteminin de yer alması gerektiğini düşünmekteyiz. Bizler Türkiye’nin, hedeflerine Başkanlık sitemi ile daha hızlı ulaşacağına inanıyoruz. Yeni Anayasa konusunda Anayasa Uzlaşma Komisyonunun yaptığı girişimlerden maalesef bir netice alınamamıştır. Bizler Başkanlık Sistemi ile tüm hedeflere daha hızlı ulaşılacağına inanıyoruz. Kendi anayasa taslağımızı tamamlar tamamlamaz meclis gündemine taşıyacağız. Tabii ki diğer partilerden de destek isteyeceğiz. Hedefimiz referandum için gerekli olan 330 sayısına ulaşmaktır” dedi.

Avrupa birliğinin artık bir umut olmaktan çıktığını ve istikbalinin sorgulandığı bir döneme girildiğini belirten Ali İhsan Arslan “İngiltere’deki referandum sonucu bunun en somut örneğidir. Avrupa birlik olma idealini yeniden canlandırmalı; paylaşmayı, dayanışmayı, değerleri yeniden ön plana çıkarmalıdır. Aksi taktirde AB’nin kan kaybı kaçınılmaz gözüküyor. İngiltere’nin ayrılma kararı yeni bir dönemin habercisidir. Yeni dönemin nasıl olacağına AB’nin sergileyeceği tavırlara ve kendini gözden geçirmesine bağlıdır. AB kendini kısır tartışmalardan kurtarmalı dış akımlara, yabancı düşmanlara, popülist yaklaşımlara prim vermemelidir. Merkez partiler birkaç puanlık oy uğruna aşırı uçların argümanlığını benimsemekten uzak durmalıdır. Türkiye karşıtlığının adeta moda haline gelmesi bunun en tipik göstergesidir. Bu çerçevede Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci, Avrupa Birliği'nin geleceği acısından da bir ipucu olacaktır. Avrupa Birliği gerçekten bir değerler topluluğuna inanıyorsa orada Türkiye’nin de olacağına inanıyoruz”

Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için Roma’da yapılan mutabakat hakkında bilgi veren Ak Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan “Mavi Marmara hadisesinden beri sergilediğimiz kararlı ve ilkeli tutum Türkiye’nin tüm şartlarının kabulü ile sonuçlandı. İsrail 2013’te açıkça özür dilemiştir. Mutabakat çerçevesinde Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine de tazminat ödemeyi kabul etmiştir. Ayrıca Türkiye’nin Gazze’deki insani duruma müdahale etmesini de kabul etti. Bu görüşme süreçle alakalı olarak sürekli bilgilendirilen Filistinli kardeşlerimiz tarafından sevinçle karşılandı” ifadelerini kullandı.

Meydana gelen uçak krizinin Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerde istenmeyen olaylar ortaya çıkardığını belirten Ali İhsan Arslan “Şu günlerde bu sıkıntılı günleri atamaya yönelik önemli adımlar atılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Putin’e gönderdiği mektup ve ardından yaptığı telefon görüşmesi sonrasında atmosferin değiştiği görülmektedir. Bu olumlu atmosferin yeni adımlarla hayırlı neticelere yol açacağına inanıyorum. Temennimiz karşılıklı anlayış çerçevesinde ilişkilerin en kısa sürede normalleşmesidir” şeklinde konuştu.

Ak Parti Gölbaşı İlçe Başkanlığının düzenlediği iftar programına İlçe Başkanı Osman Karaaslan, Belediye Başkanı Fatih Duruay ve ilçe teşkilat üyeleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Ankara Gölbaşı Ak Parti Danışma Kurulu Toplantısı Ali İhsan Arslan İsrail Rusya Anayasa
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı