Advert

Renklerin sanatı ‘EBRU’

8 yıldır Ebru sanatı yapan Yasin Ünal, Gölbaşı’nda Ebru’ya olan ilginin her geçen gün arttığını söyledi.

Renklerin sanatı ‘EBRU’
Renklerin sanatı ‘EBRU’ Nisa Sayar

Gölbaşı Kültür Sanat Merkezi'ndeki atölyesinde misafirlerini ağırlayan Yasin Ünal, burada hem öğrencilerine Ebru sanatı hakkında ders verirken hem de eserlerini sergiliyor. Boş zamanlarını burada değerlendirdiğini ifade eden Ünal, ebru sanatının kendisini rahatlattığını ve sakinleştirdiğini belirtti.

Evli ve 1 çocuk babası olan Yasin Ünal temizlik firmasında temizlik personeli olarak çalıştığını, işten artan vaktini ise sanat atölyesinde geçirdiğini söyledi.

8 yıldır Ebru sanatı ile uğraştığını ifade eden Ünal, “Ebru bizim için bir hastalıktır. Konya’da üniversite okurken Tarık Güçlü'den 1 yıl eğitim aldım. Ardından Ankara’da kültür bakanlığında ebru sertifikası alıp ebru sanatını ilerletmeyi düşündüm. Ayrıca ev geçindirdiğim için biraz zor oldu ama dengelemesi bana kaldı. Zamanla ebru sanatına daha çok ağırlık verdim ardından 2009 yılında hat ön plana çıktı. Hat sanatı derslerine devam etmeye başladım” dedi.

Ebru sanatının gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade eden Yasin Ünal “Amacımız insanlığa, meslek sahibi olan ya da olmayan gençlerimize bu sanatı öğretmektir. Gölbaşı Kültür Sanat Merkezi’nde sanatsal sohbetler yapıp gençlerimizi buraya toplamaya çalışıyoruz. 2 yıldır devam ediyoruz. Çünkü biz bu işten para kazanmaya çalışmıyoruz. Biz gençlerimizin kötü alışkanlıklar edinmek yerine sanata yönelmesini istiyoruz. Sanatla birlikte adabı ve örf ve adetlerimizi öğrensinler istiyoruz. Allaha çok şükür 2 yılın sonunda buraya gelenler çoğaldı” ifadelerini kullandı.

Yasin Ünal yalnızca ebru ile değil, aynı zamanda hat sanatı, tezhip ve kaligrafi gibi alanlarla da ilgilendiğini belirtti.

Ebru sanatıyla uğraşmanın zor olduğunu belirten Ünal “Sanatçı denmesi için o toprağı ezmesi lazım, ezdikten sonra 6 ay dinlendirilmesi lazımdır. Bazı boyaların 3 ay bazılarının 6 ay bazılarının ise olgunlaşması yıllar alabiliyor. Ebru sanatı için çocuk işi derler ama topraktan boya yapmayı herkes gerçekleştiremez. Sadece ebru sanatının ustaları yapabilir. Onun kıvamını ayarlamak hat sanatı kadar zordur. Kağıdı koyma tekniği ve şekil verme, bunlar zor işler. Ebru sanatçısı olmak zordur” şeklinde konuştu.

 

Ankara Gölbaşı ebru sanat yaşam Yasin Ünal
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı