Reklamı Geç
Advert
Advert
Levent Gök Mogan Gölü'nü TBMM’ye taşıdı
Levent Gök Mogan Gölü'nü TBMM’ye taşıdı
Ankara Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Levent GÖK, yıllardır verdiği yazılı soru ve araştırma önergelerine rağmen Gölbaşı Mogan Gölü kirliliğinin giderilmesi için bir adım atılmadığını belirterek Mogan'ın temizliği için gerekli çalışmaların ciddiy
Advert

Ankara Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Levent GÖK, yıllardır verdiği yazılı soru ve araştırma önergelerine   rağmen Gölbaşı Mogan Gölü kirliliğinin giderilmesi için bir adım atılmadığını belirterek Mogan'ın temizliği için gerekli çalışmaların ciddiyetle planlanarak başlatılmasında çok gecikildiğini ifade etti.

2013 yılında verdiği yazılı soru önergelerine atıfta bulunan Levent GÖK, ÖNERGELERİNE YANIT VERİLMEDİĞİNİ, VERİLEN BİR YANITTA İSE BAZI ÖNLEMLER ALINACAĞINDAN SÖZ EDİLDİĞİNİN ALTINI ÇİZEN LEVENT GÖK,

alacağınızı ifade ettiğiniz önlemleri niçin almadınız, sorumlular hakkında teknik ve idari soruşturma yaptınız mı dedi?

"Denetimlere ve idari para cezalarına rağmen atıkların göle akıtılmasıyla kirlilik sürdürülmekte olduğuna göre, bu konuda ihmal gösterenlerin tespiti için bir çalışmanız var mıdır? Gerekli önlemleri almayan sorumlular hakkında ne yapacaksınız?" diyen GÖK, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesinde yer alan Mogan Gölü, Eymir Gölü, Gölova Deresi, Yavrucak Deresi, Başpınar Deresi, Oğulbey Mevkii,Sukesen Deresi, Örencik Mevkii ve Sukesen Deresinin Mogan Gölüne aktığı ağızda bugüne kadar idari para cezası uygulamasının dışında hangi önlemlere başvurulmuştur? Neden sonuç alınmamıştır? Sorumlular araştırılmış, soruşturulmuş mudur? diye sordu.

Levent GÖK'ün yazılı soru önergesi şöyle:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 10.06.2016

 

CHP Grup Başkanvekili  Ankara Milletvekili Levent GÖK

 

Gölbaşı Mogan Gölünün önlenemeyen kirliliği yıllardır yazılı soru ve araştırma önergelerimin konusu olmuştur.

 

03.11.2014 tarihinde ASKİ'ye ait bir su arıtma tesisinin atık sularının Mogan Gölü'ne akmasına ve göldeki kirliliğe ilişkin 7/54817 Esas Numaralı yazılı soru önergem ile 04.12.2014 tarihinde, Mogan Gölündeki kirliliğe ve ıslah çalışmalarının ne zaman başlayacağına ilişkin 7/57307 Esas Numaralı yazılı soru önergelerim süresi içerisinde cevaplandırılmadığından Gelen Kağıtlarda yayımlanmıştır.

 

15 Mart 2013 tarihinde verdiğim 7/19890 Esas Numaralı yazılı Soru Önergeme ise, süresi geçtikten sonra verilen yanıtta, Mogan Gölünü atıklarıyla kirleten işletmelere ön arıtma yaptırılmasının sağlanacağı, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca işlem yapılacağı belirtilmiştir.

 

Süresi geçtikten sonra yanıtlanan yazılı önergemle o günün Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'a şu soruları yöneltmiştim:

 

1-Andezit taşı üretilen ocaklarda bugüne kadar hangi önlemler alınmıştır?

 

2-Su arıtma tesisi bulunmayan üreticilere para cezası kesmekle gölün kirlenmesinin önlenemeyeceği daha önce ifade edilmiş olmasına karşın bu önlemin caydırıcılık etkisinin olmadığı anlaşılmış bulunduğuna göre, yeni hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

 

3-Bölgedeki kaç adet tesise sulu çamurlar için dinlendirme havuzları inşa edilmiştir?

 

4-Bu havuzların kaç adetinde dipte biriken çamurların susuzlaştırılması için filtre pres üniteleri kurulması sağlanmıştır?

 

5-Sudan arındırılan çamurlar nereye taşınmıştır? Belli aralıklarla denetim yapılmış mıdır?

 

6-Denetimlere ve idari para cezalarına rağmen atıkların göle akıtılmasıyla kirlilik sürdürülmekte olduğuna göre, bu konuda ihmal gösterenlerin tespiti için bir çalışmanız var mıdır? Gerekli önlemleri almayan sorumlular hakkında ne yapacaksınız?

 

Bu bağlamda;

 

1-Yazılı soru önergeleri verdiğim tarihlerin üzerinden yıllar geçtiği halde Mogan Gölüne dökülen derelerde neden ıslah ve ön arıtma çalışması yapılmamıştır?

 

2-Çevre Kirliliğine neden olan işletmelere idari para cezası kesmenin tek başına kirlenmeye engel olmayacağı gerçeği karşısında başka önlemler ve yaptırımlar neden ihmal edilmiştir?

 

3-Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesinde yer alan Mogan Gölü, Eymir Gölü, Gölova Deresi, Yavrucak Deresi, Başpınar Deresi, Oğulbey Mevkii,Sukesen Deresi, Örencik Mevkii ve Sukesen Deresinin Mogan Gölüne aktığı ağızda bugüne kadar idari para cezası uygulamasının dışında hangi önlemlere başvurulmuştur? Neden sonuç alınmamıştır? Sorumlular araştırılmış, soruşturulmuş mudur?

 

4-Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 27.10.2010 tarih ve 2010/13 sayılı genelgesi kapsamında andezit taş işletmelerinde planlanan çamurların önce susuzlaştırılması ve sonrasında ocak sahalarında kullanılması uygulamasına niçin geçilmemiştir?

 

5-Katı atıkların göle ulaşmaması, Göle deşarj edilen atıkların çıkış noktasında arıtılması için işletmelerin arıtma tesisi kurması niçin sağlanmamıştır?

 

6-Konya ve Haymana yol güzergâhlarındaki yerleşim yerlerinde ASKİ hattı bulunmadığı iddiaları doğru mudur? Bu konuyu idari ve teknik açıdan soruşturacak mısınız? Gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak mısınız?

 

7-Yıllardır Mogan Gölünün kirliliğine çare bulmakta acze düşen yöneticiler hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

 

ETİKETLER
Mogan TBMM Levent Gök CHP
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert