Reklamı Geç
Advert
Advert
Polis Akademisinde Mezuniyet Heyecanı
Polis Akademisinde Mezuniyet Heyecanı
Komiser Yardımcılarının Mezuniyet Heyecanı Emniyet Genel Müdürlüğünün amir ihtiyacını karşılamak üzere emniyet bünyesinden alınarak yetiştirilen 999 komiser yardımcısı, Polis Akademisinin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törenle mezun oldu
Advert

Emniyet Genel Müdürlüğünün amir ihtiyacını karşılamak üzere emniyet kadrosundan alınarak Polis Amirleri Eğitimi Merkezi'nde eğitim verilen 50'si kadın 999 komiser yardımcısı, Polis Akademisi'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törenle mezun oldu.

 

Törene Çolak ve akademik kadronun yanı sıra, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Faruk Ünsal ve Ali Baştürk, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ile Danıştay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, Emniyet Genel Müdürlüğündeki bazı daire başkanları ve mezunların aileleri katıldı.

 

Yeni amirlerin alanda yerlerini almalarının ardından şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Dönem birincisi Komiser Yardımcısı Cengiz Coramanlıoğlu, konuşmasının ardından yaş kütüğüne plaket çaktı.

 

Törende konuşan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, bir eğitim kurumunun en mutlu gününün yoğun emek verdiği öğrencilerinin mezuniyet töreni olduğunu belirterek, törene katılan herkese teşekkür etti.

 

Mezun edilen 999 meslek mensubu komiser yardımcısının bu değişimin "ilk meyveleri" olduğunu belirten Çolak, şunları kaydetti:

 

"Önceden 8 yıl gibi uzun bir süre alan amir eğitimi, Polis Koleji ve Güvenlik Bilimleri Fakültesinin kapanması ve onun yerine Polis Amirleri Eğitim Merkezi'nin kurulması ile yeni bir boyut kazandı. Polis Amirleri Eğitim Merkezi'ne üniversite mezunu sivil ve polis memurları alıp ilk kademe amir eğitimi vermeye başladık. Aynı şekilde polis memurları alımlarında da üniversite mezunlarına ağırlık verilmeye başlandı. Bu amaçla üniversite mezunlarının alındığı Polis Meslek Eğitim Merkezleri Polis Akademisi çatısı altına alınarak daha akademik bir eğitim verilmeye başlandı. Bu reform gelişmiş demokratik ülkelerdeki polislik eğitim ve uygulamalarına, demokratik değişimlere bakılarak gerçekleştirildi.

 

Temel amacımız, polisin toplumdan ayrı yetiştirilmesinden ziyade, olması gerektiği gibi toplumla iç içe var olmasını sağlamaktır. Kapalı ve toplumdan izole bir eğitim veren eski sistem, Türkiye'nin gelişmişlik düzeyi ile uyumlu değildi. Bu sistem bürokratik zihniyeti merkeze alan, kendilerini toplumdan belirli ölçüde ayrı gören ve dolayısıyla önceliği sivil otorite olmayan amir ve memurları yetiştirebiliyordu. Ayrıca eski eğitim sistemi 'paralel yapı' gibi marjinal, ideolojik grupların eline geçtiğinde kolaylıkla adam devşirebildikleri yer haline gelebiliyordu. Nitekim de öyle oldu."

 

Çolak, konuşmasının sonunda öğrencilere, ailelerine ve akademi personeline teşekkür etti.

Tören, geçit töreninin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesi ve "keplerin havaya atılmasıyla" sona erdi.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Polis Akademisini Gölbaşı yerleşkesi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert