Reklamı Geç
Advert
Advert
Yazar Necmettin Evci: “Cahit Zarifoğlu has bir şairdir, değerli bir aydındır ”
Yazar Necmettin Evci: “Cahit Zarifoğlu has bir şairdir, değerli bir aydındır ”
Gölbaşı Şehit Sebahattin Koçak Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Yedi Güzel Adamdan Biri Şair Cahit Zarifoğlu’nun vefatının 29. yıldönümü münasebetiyle Öykücü-Denemeci Necmettin Evci’nin konuşmacı olarak katıldığı ‘Bir Zarif Şair Cahit Zarifoğlu’ konulu bir
Advert

Gölbaşı Şehit Sebahattin Koçak Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Yedi Güzel Adamdan Biri Şair Cahit Zarifoğlu’nun vefatının 29. yıldönümü münasebetiyle Öykücü-Denemeci Necmettin Evci’nin konuşmacı olarak katıldığı ‘Bir Zarif Şair Cahit Zarifoğlu’ konulu bir konferans düzenledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ayfer Yıldırım, Şair Cahit Zarifoğlu’nun Yedi Güzel Adam içerisinde sanat anlayışı bakımından ‘sanatçı’ ünvanının en çok yakıştığı kişi olduğunu söyledi.

Ayfer Yıldırım“Cahit Zarifoğlu, şiirin yanı sıra hikâye, roman, çeviri, deneme sahalarında da kalem oynatmış komple bir sanatçıdır. Cahit Zarifoğlu’nun en dikkat çeken yönlerinden birisi de çocuk edebiyatına yönelmiş olması ve çocuklara hitap eden eserler de vermiş olmasıdır. Serçekuş, Katıraslan, Yürek Dede ile Padişah, Küçük Şehzade, Motorlu Kuş gibi eserleri onun engin çocuk sevgisinin ürünleridir.” Yedi Güzel Adam’ın her birinin öncüleri Necip Fazıl önderliğinde medeniyetimizin karşı karşıya kaldığı büyük saldırıyı takiben örselenmiş medeniyet değerlerini derleyip toplayarak gelecek nesillere derli toplu bir birikim aktardıklarını kaydeden Yıldırım, bu manada bu öncü kuşağa çok şey borçlu olduklarını belirtti.

 

Zarifoğlu, modern dönem Türk şiiri içinde ilk on şair arasında mutlaka yer alır

Vefatının 29. Yılında ‘Bir Zarif Şair Cahit Zarifoğlu’ konulu konuşmasını yapmak üzere mikrofona gelen Öykücü-Denemeci Necmettin Evci de, Şair Cahit Zarifoğlu’nun has bir sanatçı, has bir şair, mükemmel bir yazar, sahici anlamda değerli bir aydın ve çok kıvrak düşünen bir zekâya sahip bir kişi olduğunu belirterek, onun modern dönem Türk şiiri içinde ilk on şair arasında mutlaka yer alacağını söyledi.

 

 Zarifoğlu’nun özgün ve özlü sözlerin ve mesajların sahibi bir şair olduğunu ifade eden Necmettin Evci, Zarifoğlu’nun yetkin bir şair, zarif bir insan olduğunu, zarif olduğu ölçüde delişmen, o ölçüde kıvrak, o ölçüde derinlikli ve yıldırımlar ucunda yaşayan bir insan olduğunu söyledi.

Zarifoğlu, Yedi Güzel Adam şiirinin ilhamını bir hadis-i şeriften almıştır

Yedi Güzel Adam adlı şiir kitabının yayımlandığı sırada Zarifoğlu’nu ziyaret eden bir arkadaşına Zarifoğlu’nun ilhamını bir hadis-i şeriften aldığını söylediğini ifade eden Evci, “Ebu Hureyre’den rivayet edilen söz konusu hadis-i şerifte Hz. Peygamber (S.a.v) şöyle buyurmuştur: ‘Başka bir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde Allahu Teala yedi insanı arşın gölgesinde barındıracaktır. 1- Adil devlet başkanı. 2- Rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde yetişen takva sahibi bir genç. 3- Kalbi mescitlere bağlı Müslüman. 4- Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan, İslam kardeşliğini böyle yaşayanlar 5- Bir kötülük karşısında ben Allah’tan korkarım deyip yapmayanlar 6- Sağ elinin verdiğini sol elin bilmeyeceği kadar gizli sadaka veren kimseler 7- Tenhada Allah’ı anıp gözyaşı döken kişi. Yedi Güzel Adam’ı çıkaran asıl kaynak budur, bu hadisten ilham alarak çıkmıştır. Böyle bildikten sonra bu şiirin anlam alanı daha da genişlemektedir.” dedi.   

 

Konferansa Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı, Bala İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Şahinkuş, Okul Aile Birliği Onursal Başkanı Fethi Duruay, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

 

ETİKETLER
Gölbaşı Şehit Sebahattin Koçak Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Yedi Güzel Adam Cahit Zarifoğlu Konferans
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert