Advert

Advert
Pursaklar’da Başpehlivan Şaban Yılmaz oldu
Pursaklar’da Başpehlivan Şaban Yılmaz oldu
Pursaklar Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin üçüncüsünde er meydanına çıkan pehlivanlar kıyasıya güreşti. Günün şampiyonu ise Başpehlivan Şaban Yılmaz oldu.
Advert

Ata sporu olan yağlı güreşlere sahip çıkan ve bunu Pursaklar’da yaşatan Belediye Başkanı Selçuk Çetin, 336 pehlivanı Pursaklar halkı ile buluşturdu. Ayyıldız Özgürlük Parkı’nda yapılan 3. Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne Kaymakam İhsan Kara, Belediye Başkanı Selçuk Çetin, AK Parti Puursaklar İlçe Başkanı Mehmet Kabasakaloğlu, Milli Sporcu Halil Mutlu, Güreş Ağası Hasan Yiğit, bürokratlar, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda sporsever katıldı. Yağlı güreş öncesi mini bir konser veren Sanatçı Mustafa Özcan keyifli anlar yaşattı. Konserin ardından başlayan yağlı güreşlerde 336 pehlivan er meydanında kol bağladı. 13 başpehlivan, 19 başaltı, 19 büyük orta, 16 küçük orta büyük boy, 47 küçük orta küçük boy, 25 deste büyük, 38 deste küçük, 26 tozkoparan, 22 ayak boy, 26 teşvik bir, 17 teşvik iki, 36 minik iki ve 32 minik bir kategorisinde güreşçi er meydanında kol bağladı. Renkli ve kıyasıya bir mücadele izleyen Pursaklar halkı gün boyu doyasıya eğlendi. Güreşlerin devam ettiği anda yapılan güreş ağalığı ihalesi 350 bin TL ile geçen yılın güreş ağası Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Yiğit’te kaldı.

Pehlivanlar Türk Bayrağını omuzlarda taşıdı

Geç saatlere kadar devam eden güreşlerde final öncesi başpehlivanlar terörü kınayan pankartlarla sahada tur atıp Türk Bayrağını omuzlarda taşıdı. Büyük bir beğeni kazanan bu davranış dakikalarca ayakta alkışlandı. Şehitler için topluca dua edilmesinin ardından başlayan başpehlivanların güreşi uzun süre devam etti. Finale kalan Başpehlivanlar Şaban Yılmaz ile Sinan Kaya kıyasıya güreşti. Rakibini puanlamada mağlup eden Şaban Yılmaz finalin galibi oldu. Sporcuları tebrik eden Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, protokol üyeleri ile birlikte sporculara madalyalarını verdi.

Şaban Yılmaz: “Devlet sporcusu olmak istiyoruz”

Pursaklar Belediyesi 3. Yağlı Pehlivan Güreşlerinin birincisi Şaban Yılmaz yaptığı açıklamada “Ata sporunu yaşatan bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz. Nasıl devlet sanatçısı varsa bizler de devlet sporcusu olmak istiyoruz. Bizden sonraki nesillere tecrübemizi paylaşmak için gerekli imkanların sağlanmasını talep ediyoruz” dedi. 

ETİKETLER
Pursaklar Belediyesi Şaban Yılmaz Selçuk Çetin Ata sporu Yağlı Pehlivan Güreşleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert