Advert

Gölbaşı’nda Tarla Günü"

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinin Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde Tarla Günü düzenlendi.

Gölbaşı’nda Tarla Günü
Gölbaşı’nda Tarla Günü Önder Ataseven

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü kurumun araştırma ve uygulama çiftliğinde "2016 Uluslararası Bakliyat Yılı" dolayısıyla baklagil tohumlarının tanıtıldığı tarla günü gerçekleştirildi.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Mevlüt Şahin burada yaptığı konuşmada “ Halen 1,1 olan dünyadaki tarım ürünlerin yıllık artışı 1,7’ ye ulaşılmaz ise önemli açlık problemleri ile karşılaşılması kaçınılmazdır” dedi.

Şahin “  Dünya nüfusu 7 milyardır. 2050’de 9 milyara ulaşılacaktır.76 milyon olan Türkiye nüfusu da 2050 yılında 100 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir. Halen 1,1 olan dünyadaki tarım ürünlerin yıllık artışı 1,7’ ye ulaşılmaz ise önemli açlık problemleri ile karşılaşılması kaçınılmazdır. Artık ekin alanların artırılması söz konusu değildir. Aksine ekim alanları azalmaktadır. Üretimi artırmanın tek yolu verimliliği artırmaktır. Araştırılma ve geliştirme ile verimliliğin artırılması ve kıt kaynakların tasarruflu ve etkin kullanılması zorunluluktur.

Türkiye’nin tarımsal üretimde dünyada 7. Sırada olduğunu belirten Şahin “ Türkiye son 10 yılda Avrupa’da üçüncü iken birinci, dünyada ise 10.’luktan 7.cılığe gelmiştir. Türkiye ve Pakistan’ın girişimleri ile 2016 yılının “Uluslararası Bakliyat Yılı “ olarak ilan edilmesi Türkiye’nin tarımsal konularda gündem belirle bir konuma geldiğinin göstergesidir” ifadelerini kullandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven; Ankara Büyükşehir Belediyesinin Kırsal Kalkınma konusunda yaptığı faaliyetler ve çiftçilere sunduğu imkanlar konusunda bilgi verdi.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven ,Hayvancılık konusunda büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, yemlik ürün yetiştiriciliği konularında, tarım konusunda hali hazırda üretilen ürünlerin değerlendirilmesi gibi benzeri konularda çalışmalar yapıldığını söyledi.

Özel bir tohum şirketi temsilcisi olan Ercan Beşir ise Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü mühendisleri ve çalışanlarına teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardında Tarla Günü etkinliğine katılanlar Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü hazırladığı Arpa ve Buğday çeşitlerin olduğu tarlaları gezdi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar, arpa ve buğday çeşitlerinin olduğu tarlaları gezdi.

Programa Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, tohum şirketi yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

VİDEO YÜKLENİYOR....

Ankara gölbaşı Tarla Günü Mevlüt Şahin Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Tarım Arpa Buğday
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı