Reklamı Geç
Advert
Advert
TEK Ortaokulu’nun “Şiir ve Şair Projesi”
TEK Ortaokulu’nun “Şiir ve Şair Projesi”
TEK Ortaokulu’nun “Şiir ve Şair Projesi” kapsamında 25/05/2016 tarihinde Gölbaşı Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde gerçekleştirdiği Söyleşi Programının konuğu Şair Köksal Akar'dı.
Advert

Programda şairin hayatı ile ilgili slayt izlendi, öğrenciler şairin şiirlerini okudular, Şair Akar ise söyleşide şiir nedir ve şair kimdir? sorularına  bilgi ve tecrübeleri ışığında cevap aradı. Şair şiiri “Duygu ve düşüncelerin belli bir biçime anlatılma sanatıdır” diye tarif etti ve bütün sanat dalları içerisinde şairden şaire ve hatta kişiden kişiye değişen bir tarife sahip olduğunu vurguladı.

Şair söyleşinin devamında “En başta dediğimiz gibi, şiir nedirin cevabı kişiden kişiye değiştiği gibi, şiir dili, biçimi, kurgusu, duygusu vs… gibi özellikleri itibarıyla da şiirin kendisi de değişmektedir. “En güzel şiir yazılmayan şiirdir” der şair. Ve “şair olmak için mısra-ı berceste kâfidir” sözü de, bizim şiirle olan birlikteliğimizden doğan muhabbetin katıklarındandır. Bizim içinse şiir, “Duygu ve düşüncelerimizin farklı bir biçimde anlatıldığı yazın türüdür” tanımlamasından ziyade, toplum içerisinde özel bir işlevi yerine getirmede önemli bir yere sahiptir. Mehmet Emin Yurdakul’un: “Unutma ki şairleri haykırmayan bir millet; Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir” mısraları aslında tam da bizim anlatmak istediğimiz şeydir. Özetle bir milletin ve toplulukların gönül ile akıl arasındaki bağı en kuvvetli bir biçimde kuran ve toplumlara yön veren kişilerin şair olduğunu söyleyebiliriz.” diye ifade etti.

TEK Ortaokulu Müdürü Uğur Çınar “Sosyal ve kültürel yönden öğrencilerimizin gelişimlerine katkı sunmak amacıyla düzenlediğimiz Söyleşi programlarımız devam edecektir” dedi.

Programa Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı, Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü  Orhan Tekeli, Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ali Küçükkösen, TEK İlkokul Müdürü Çelebi Tan'a, Gölbaşı Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Mehmet Sevindim, Okul-Aile Birliği üyelerine, velilere ve  öğrenciler katıldı.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Hayrettin Balcı TEK Ortaokulu Müdürü Uğur Çınar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert