Reklamı Geç
Advert
Advert
“Öyküleriyle Türkülerimiz” yarışması Pursaklar birinci Gölbaşı ikinci
“Öyküleriyle Türkülerimiz” yarışması Pursaklar birinci Gölbaşı ikinci
Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Ankara genelinde eğitim veren ilkokul, ortaokul ve liselerin katıldığı “Öyküleriyle Türkülerimiz” yarışmasının finali Altındağ Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Advert

Altındağ Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışmanın finaline Ankara genelinden 25 farklı okul kaldı. Düzenlenen final gösterilerinin ardından TRT Türk Halk Müziği sanatçılarından oluşan jürinin puanlamaları sonucunda liseler arasında Pursaklar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Gölbaşı Anadolu Lisesi ikinci, Çankaya Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu.

Birinciliğine kesin gözüyle bakılan Gölbaşı Anadolu Lisesi’nin sergilediği “Değme Felek” türküsü jüri tarafından ayakta alkışlanırken öğrenciler tarafından ise büyük ilgi ile izlendi. Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Gölbaşı Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve proje koordinatörü Erhan Eken’i tebrik etti.

Ortaokullar arasında Etimesgut Nurettin Ersin Ortaokulu birinci, Yenimahalle Şehit Öğretmen Mehmet Ali Durak Ortaokulu ikinci, Hasanoğlan Öğretmenler Ortaokulu ise üçüncü oldu.

İlkokullar arasında ise Pursaklar Azmi Ertuğrul İlkokulu birinci, Ayaş Çanıllı İlkokulu ikinci, Gölbaşı Gündüz Alp İlkokulu ise üçüncü oldu.

Yarışma finalinde konuşan Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya “Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerçekleştirmiş olduğumuz eğitsel ve sosyal faaliyetlerin yanı sıra bugün burada Öyküleriyle Türkülerimiz etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Bu faaliyetimizde türküyü seçmekteki temel düşüncemiz, türküler sesimizin çıkmadığı yerde ses, nefesimizin kesildiği yerde nefes, kanadımızın tutmadığı yerde kanadımız olmuştur. Türküler anadır, bacıdır, kardeştir. Türküler Anadolu’dur. Bu yüzden türküleri seçtik. Ankara’nın 2 bin 370 okulundan 65 bin öğretmenimiz, 1 milyona yakın öğrencimizin okulların açıldığı günden bugüne kadarki süreçte hazırladıkları çalışmalarla finale kalan 25 ilçemizin seçmelerini gerçekleştiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının bu faaliyetteki amacı öğrencileri yarıştırmak değil, yeteneklerini ortaya çıkarmaktır” dedi.

İhsan Yalçınkaya sözlerine şöyle devam etti; “Aslında bizim burada yapmak istediğimiz şey, gençlerimizi hayalet kuyularına çekmek isteyenlere karşı en büyük cevabı gençlerimiz türkülerle verirler. Çünkü çocuk ve genç ruhluluğun, temizliği, tokluğu ve süsünü ihmal eden her türlü tavır türkü ile ihya edilir. Bu cevher çocuklarımızın içinde vardır ve gelecekte de var olacaktır.”

Yarışmada dereceye giren okullara 30 Mayıs pazartesi günü MEB Şura Salonu’nda gerçekleştirilecek törenle ödülleri verilecek.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Öyküleriyle Türkülerimiz” yarışmasının finaline Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, finale kalan okulların müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ETİKETLER
Ankara türkü yarışması Gölbaşı Pursaklar il milli eğitim müdürlüğü İhsan Yalçınkaya Erhan Eken
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert