Reklamı Geç
Advert
Advert
Ankara’da kırkım şampiyonası
Ankara’da kırkım şampiyonası
Ankara Büyükşehir Belediyesi, küçükbaş hayvancılığın gelişmesi ve makineli kırkımın yaygınlaşması adına Türkiye genelinde Kırkım Şampiyonası düzenleyecek.
Advert

28-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kırkım Şampiyonası’nın Gölbaşı Oğulbey Mahallesi’nde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven “Kırkımcı arkadaşları hem teşvik etmek hem bu konuda şevklendirmek hem de dünya çapında ses getirmesini sağlamak için bu kırkım şampiyonasını düzenleme kararı aldık. Öncelikle bir kırkım ekibi kuracağız, bu kırkım ekibine makine desteği sağlayacağız. Bu şampiyona ulusal, bundan sonrakiler ise inşallah uluslararası olacak ve devamı gelecek. Her sene bu şampiyonayı yapma arzusundayız. Uluslararası yarışmalara katılacak kendi ekibimizi kuracağız” dedi.

Güven, Kırkım Şampiyonası’na Türkiye’nin 25 farklı ilinden katılımcının geleceğini ve yarışmacılardan ikisinin de kadın olduğunu ifade etti.

Şampiyona ön elemelerin ardından 20 kişilik final yarışması ile devam edecek. İlk üçe kalan yarışmacılar uluslararası kırkım şampiyonasında Osmanlıspor formasıyla Türkiye’yi temsil edecek.

Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, hayvancılık yapan gençlerin sayısının gittikçe azaldığını ancak makineli kırkımın yaygınlaşmasının ardından hayvancılık faaliyetlerinin büyük ölçüde gelişeceğini söyledi.

Kılınç, “Hayvancılıkla uğraşan insanlar için en zor işlerden birisi kırkım birisi de sağımdır. Dolayısıyla kırkımı zorunlu olduğu için, hayvanın sağlığı için yapmak zorundalar. Biz Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıkları çalışmalar ve projeler için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Toplantının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven ve Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç Oğulbey Mahallesi’ne ait merada kırkım yapılan yeri ziyaret ettiler. Yarışmaya hazırlanan kırkım ekibi ile birlikte koyun kırkımı yaptılar.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı kırkım şampiyonası Özgür Güven Büyükşehir Belediyesi küçük baş hayvancılık
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert