Reklamı Geç
Advert
Advert
MHP de 4 genel başkan adayından flaş karar
MHP de 4 genel başkan adayından flaş karar
MHP genel başkan adaylarından son dakika ortak açıklama geldi. MHP li muhalifler yarın kongrenin yapılacağı adreste olacaklarını duyurdu.
Advert
MHP li muhalifler kongrede ısrarcı. 4 genel başkan adayı yarın daha önce belirlenen kongrenin yapılacağı adreste olacaklarını duyurdu.

MHP yönetimi ve Ankara Valiliği nin, "Genel Kurul yapılmayacaktır" açıklaması sonrası MHP genel başkan adaylarının bugünkü ortak kararı, MHP deki kaosu iyice büyüttü.

ADAYLAR: KURULTAYIN YAPILACAĞI ADRESTE OLACAĞIZ

MHP li muhalifler yaptığı ortak açıklamada, "Bütün bu anayasa ve yasaların çiğnenmesi ve fiili baskı ve engellemelere rağmen MHP Genel Başkan adayları 15 Mayıs 2016 tarihinde saat 10.00 da kurultayımızın yapılacağı adreste olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz." ifadelerine yer verdi.

Eski MHP milletvekilleri Koray Aydın, Meral Akşener, Sinan Oğan ile Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, MHP deki olağanüstü kurultay süreci ve yaşanan gelişmeler üzerine ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, 12 Mayıs 2016 da genel başkan adayları olarak açıkladıkları üzere, 15 Mayıs 2016 da yapılacağı karar bağlanan MHP olağanüstü kurultayı ile ilgili olarak Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin "hukuka aykırı olarak" verdiği tedbir kararının kaldırılması talebi ile Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesine yapılan başvurunun kabulü halinde 15 Mayıs tarihinde kurultayın gerçekleştirileceği, aksi halde Yargıtay 18. Hukuk Dairesi nin kararının bekleneceği yönündeki değerlendirme hatırlatıldı. 

Açılan dava işlem aşamasındayken, Ankara 25. İcra Müdürlüğü ne Adalet Bakanlığından işlemin devamı yönünde yazılı talimat verildiği ve bu talimatın dosyayı görmekte olan Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesine de UYAP üzerinden gönderilerek mahkemenin vereceği karara tesir edilmeye çalışıldığı öne sürülen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dün itibarıyla tüm baskılara rağmen Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi talebin kabulü ile Ankara 25. İcra Müdürlüğünce yapılan tüm işlemlerin iptaline karar vermiştir. Böylece MHP nin Olağanüstü Tüzük Kurultayının yapılması önündeki engel kalkmamıştır, ancak mahkemenin bu kararı avukatlar marifetiyle gereğinin ifası için Ankara 25. İcra Müdürlüğüne teslim edildiğinde icra müdürünce kongrenin yapılması yönündeki işlemlere derhal başlanmışken avukatlarımızın da şahit olduğu üzere Adalet Bakanlığından gelen bir telefon üzerine yapılan işlemler durdurulmuştur.

İcra Müdürü işlemi durdurmasının akabinde Adalet Bakanlığından konu ile ilgili nasıl bir işlem yapacağı yönünde görüş istemiş bu istem üzerine Adalet Bakanlığı yazılı cevap vererek, İcra Müdürlüğünün Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesinin kararını yok sayması talimatını vermiştir. İcra Mahkemelerinin kararını derhal uygulamakla görevli İcra Dairesi bu görevi uygulamaya koymak yerine konunun tarafı haline gelen Adalet Bakanlığından talimat sorarak tamamen hukuksuz bir işlem gerçekleştirmiştir ve Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi kararını hukuka aykırı şekilde yok saymıştır."

MHP nin Olağanüstü Tüzük Kurultayı için yeterli imza ve mahkeme kararları mevcutken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bizzat müdahil olması ile hukuk dışına çıkıldığı iddia edilen açıklamada, "Ankara Valiliği başta olmak üzere çeşitli mercilere siyasi baskı yapılarak, kurultayın yapılmasının kolluk kuvvetleri marifetiyle engellenmesi talimatı verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

KONGRE YAPILACAK MI? YAPILMAYACAK MI?

MHP nin Olağanüstü Kongresine ilişkin peş peşe gelen açıklamalar adeta kaos yarattı. Ankara 2. İcra Hakimliği MHP deki muhaliflerin 15 Mayıs ta olağanüstü kongrenin engellenmesi kararına yaptığı itirazı kabul ederek, kongrenin yapılmasına onay verirken; bu karardan kısa bir süre sonra Kastamonu Tosya ve Sivas Gemerek mahkemeleri bu kararı kaldırdı. MHP Genel Başkanı Bahçeli, Twitter dan, "15 Mayıs ta olağanüstü kurultayımız yoktur açıklamasını yaparken, Meral Akşener ise Twitter da paylaştığı mesajda kongre çağrısı yaptı.

MHP Lİ MUHALİFLERDEN GECE YARISI ZİRVESİ

Kongrenin yapılamacağına ilişkin açıklamalar sonrası MHP li muhalifler dün gece yarısı bir araya gelip yol haritası üzerinde görüş alışverişinde bulunmuşlardı. Meral Akşener in bugün saat 11.00 de yapacağı basın toplantısını yapacağı belirtilmişti. Ancak Akşener son anda toplantıyı iptal etti. MHP genel başkan adayları ortak açıklamayla yarın çağrı heyetinin belirlediği kurultay adresinde olacaklarını ilan etti.

Kaynak

ETİKETLER
MHP de 4 genel başkan adayından flaş karar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert