Reklamı Geç
Advert
Advert
36 Yıldır Toprağı Sanata Dönüştürüyorlar
36 Yıldır Toprağı Sanata Dönüştürüyorlar
Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Mustafa, İbrahim ve Ahmet Önen isimli üç kardeş 36 yıldır balçık çamuru işleyip çömlek eserler ortaya çıkarıyor.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Çömlek yapımını babalarından öğrenen Mustafa, İbrahim ve Ahmet Önen kardeşlerin atölyesinde, su testilerinden damacanalara, çiçek saksılarından güveçlere kadar her çeşit ürün yapılabiliyor.

Mustafa, İbrahim ve Ahmet Önen isimli üç çömlek ustası kardeş, baba mesleğini tüm olumsuzluklara rağmen yıllardır sürdürüyor. AA muhabirine konuşan Ahmet Önen “Gölbaşı henüz yerleşim alanı olmadan önce Konya Sille’den bizim mesleğimizi buraya getirmişler. Gölbaşı’ndaki elverişli toprağı buluyorlar ve daha sonra mesleği buraya taşıyorlar. 1970’te ilkokulu bitirdikten sonra baba mesleğine girdik. 1970’ten beri bu mesleği icra ediyoruz” dedi.

Ankara’da kendilerinden başka çömlekçilik yapan hiç kimsenin bulunmadığını ifade eden Ahmet Önen “İnsanoğlunun yaradılışından sonra ilk kullanılan yemek kapları toprak kaplar. Bu günümüze kadar geliyor. Tabii devir değiştikçe, demir ve metal kapların bulunmasından sonra toprak kaplar özelliklerini kaybetmeseler dahi dönüşümleri olmuştur. Biz üç kardeş; büyüğümüz İbrahim ağabeyim, ben Ahmet ve küçük kardeşim Mustafa ile beraber bu baba mesleğini yıllardır Gölbaşı’nda icra ediyoruz. Başkentimizde bizden başka da bu mesleği icra eden yok. Maalesef çırak da yetişmiyor. Mesleğin zorluklarından biri de bu” diye konuştu.

Gölbaşı'nın Velihimmetli Mahallesi girişindeki çömlek atölyesinde çalışan Mustafa, İbrahim ve Ahmet Önen kardeşler çocukluklarından bu yana çamurla uğraşıyor. Eskiden Gölbaşı'nın balçık çamurunu kullandıklarını belirten Gönen kardeşler, ilerleyen yıllarda hammadde sıkıntısı yaşamaya başladıklarını ve kullandıkları çamuru İzmir, Tokat, Avanos gibi illerden getirdiklerini ifade ettiler.

Çömlek atölyesine getirilen çamur, karıştırıcı ve çöktürme havuzlarında hazırlanıyor. Elenen çamur karıştırıcıya aktarılıp, suyla açılması sağlanıyor. Ardından çöktürme havuzlarında balçık kıvamına gelen çamur parçalar halinde alınıp depolama köşesine yığılıyor. Burada dinlenen çamur, çıplak ayakla 2 kez çiğneniyor. Çamur makinesinde topaç haline getirilen çamur daha sonra tezgâhtan geçirilip kullanılacak kıvama getiriliyor. Çamurun atölyeye getirilmesinden sonra kaydedilen aşamalar neredeyse bir ayı buluyor. Tezgâhtan geçip, ürün haline gelen çömlekler bin derecelik fırında pişiriliyor.

Çömlek ustası kardeşler, gençlerin mesleğe ilgi göstermediğinden yakınarak, aylarca zahmet verdikten sonra ortaya çıkardıkları ürünlerin hak ettiği değeri bulamadığını vurguluyor.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı çömlekçilik toprak sanat Mustafa Önen İbrahim Önen Ahmet Önen
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert