Advert
Avukatlığı Bırakıp Solucan Gübresi Üretimine Geçti
Avukatlığı Bırakıp Solucan Gübresi Üretimine Geçti
Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde uygulamalı girişimcilik eğitimi alan evli 2 çocuk annesi Avukat Elvan Demir sertifikasını aldıktan sonra İzmir Seferihisar'da solucan gübresi üretimi tesis kuracak.

9 Eylül Üniversitesi Hukuk  Fakültesi mezunu Avukat Elvan Demir, avukatlığı bırakıp solucan gübresi üretecek.

Uzun süredir solucan gübresi üretimi yapmak istediğini ama maliyetin yüksek olması  nedeniyle bir türlü başlayamadığını ifade eden Elvan Demir  "İnternette Balıkesirli bir üreticinin KOSGEB desteği ile solucan gübresi üretimine başladığını görünce bende girişimcilik kurslarına nasıl girerim diye bir araştırma içine girdim. En sonunda Gölbaşı'nda kursun açıldığını duydum ve başvurdum. Sertifikamı aldım şimdi ise solucan gübresi üretimine geçmek istiyorum" dedi.

Solucan gübresi üretimini memleketi İzmir'de yapacağını belirten Demir "Kendimiz tarımla uğraşıyoruz. Narenciye üreticisiyiz. Organik  gübrenin tarıma olan katkısında gelecek nesilleri, insanımızı faydalandırmanın beni büyüleyen yanı, topraklarımızın kimyasalla kirlenmiş olması. Tarımdaki ürünlerin kalitesi, tatsızlığı beni organik gübreye ve organik gübrenin üretimine yönlendirdi" diye konuştu.

Toprağa katkısını keşfettikten sonra solucanlara bakış açısının da değiştiğini belirten Elvan Demir "Şimdi sevmeye başladım. Çünkü solucan gübresinin toprak için ve tarım ürünleri için bir nimet olduğunu fark ettikten sonra solucanlara olan ilgim sevgim bir anda değişti. Bir an önce onları besleyip bu gübreyi topraklara kavuşturmak istiyorum. Çevremdeki üreticilere kendilerinin de bu gübreyi üretebileceğini öğretmek istiyorum. Solucan gübresi üretiminin yangınlaştırılması için elimden geleni yapmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Girişimci Elvan Demir solucan gübresi üretiminin maliyetinin üretim şekline göre değiştiğini belirtti. Demir şu değerlendirmelerde bulundu; "Üretmek isteyen kendi evinde küçük bir odada kendi ihtiyacını karşılayacak kadar gübreyi üretebilir. Bunun maliyeti çok yüksek değil ama bunu ticari olarak yapmak isteyenler için maliyeti yüksek. Çünkü özel bir yer tahsis edilmeli, özel sistemler kurulmalı, bunlar maliyeti yükseltiyor".

Türkiye’de bu sektörün daha yeni gelişmeye başlandığını belirten Elvan Demir, Türkiye'de bunu ciddi anlamada yapan 15 firmanın bulunduğunu, bu işi kurup gelişme aşamasında olan 100-150 firmadan bahsedildiğini söyledi.

Avukatlıktan ayrılıp solucan gübresi üretimi yapmak istediğini çevresine söylediğinde farklı tepkiler gördüğünü belirten Demir "Genelde destek oldular. Biraz riskleri dolayısıyla endişe duyanlar oldu. Onu da şu anda önemsemiyorum. Çünkü kar etmekten çok bu ürünü  Türkiye ile tanıştırmak benim için çok daha önemli " dedi.

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut; KOSGEB, İŞKUR ve Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde uygulamalı girişimcilik kursları düzenlendiğini ifade etti.

Girişimci Elvan Demir'e başarılar dileyen Albut "Elvan Hanım'ın projesi bize başvuranların projeleri arasında en ilginç olanıydı. Bizim de dikkatimizi çekti. Solucan gübresi ile tarıma organik bir gübre kazandırması, insanlara organik ürünler temin etmesi, üretime katkı sağlayacak bir proje hazırlamasından dolayı kendisini tebrik ediyoruz" dedi.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Solucan Gübresi Elvan Demir İsa Albut
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500